Τα Χριστούγεννα έρχονται. Η Μεγάλη Εορτή της Χριστιανοσύνης πλησιάζει. Όπως κάθε χρόνο είναι ανάγκη να προετοιμασθούμε καλά, όπως άλλωστε κάνουν οι Καλοί Χριστιανοί. Όμως για να προετοιμασθούμε είναι ανάγκη να θυμόμαστε ότι η γιορτή που έρχεται δεν είναι μία κοσμική εορτή.Το νόημα των Χριστουγέννων είναι πνευματικό. Ο Θεός ήλθε στην γη. Μας τίμησε με την Επίσκεψή Του, και μας έσωσε με την Γέννηση Του, καθώς ένωσε την δική μας ανθρώπινη φύση με την δική Του Θεϊκή φύση και έγινε Ιησούς Χριστός. Αυτό είναι το νόημα των Χριστουγέννων.

Δυστυχώς όμως οι περισσότεροι άνθρωποι νομίζουν ότι γιορτάζουν τα Χριστούγεννα ξεγελασμένοι και ξεχασμένοι στον όμορφο κόσμο, και έτσι κάνουν Χριστούγεννα ΧΩΡΙΣ Χριστό. Χωρίς αγάπη, χωρίς ελεημοσύνη, χωρίς στοργή, χωρίς καλοσύνη, χωρίς νηστεία, χωρίς εξομολόγηση, χωρίς Θ. Κοινωνία. Οι περισσότεροι χριστιανοί νομίζουν ότι Χριστούγεννα είναι ΜΟΝΟ το στόλισμα του δένδρου, τα γλυκά, τα δώρα, οι επισκέψεις, τα ρεβεγιόν, το πλούσιο φαγητό, και έτσι δοσμένοι σ΄ αυτόν τον <<κοσμικό>> τρόπο εορτασμού των Χριστουγέννων η ψυχή τους μένει άδεια, παγωμένη ΧΩΡΙΣ Χριστό.

Να η επιτυχία του διαβόλου. Κάνει τους ανθρώπους θαυμαστές του κόσμου, και όχι του Χριστού. Εμείς που θέλουμε να τιμήσουμε τον νεογεννημένο Χριστό και που θέλουμε να νοιώσουμε την χαρά των Χριστουγέννων ας προετοιμάσουμε τις ψυχές και Τα σώματά μας για την υποδοχή του Υψηλού Επισκέπτου, να του δώσουμε λίγο χώρο, να έλθει να κατοικήσει στην καρδιά μας, να μην τον περιφρονήσουμε να μην τον πικράνουμε.

Και αυτό θα γίνει εάν αποφασίσουμε να εορτάσουμε τα Χριστούγεννα όπως ορίζει η Ορθοδοξία μας. Με εξομολόγηση, με νηστεία, με την παρουσία μας στην Χριστουγεννιάτικη Θ. Λειτουργία- με την αγία Τράπεζα σαν φάτνη και το Σώμα Του Χριστού επάνω της, και γύρω όλους εμάς ταπεινούς προσκυνητές Του Μυστηρίου της Σαρκώσεως του Θεού, μαζί με τους βοσκούς, τους Αγγέλους και τους Μάγους- υποδεχόμενοι τον Χριστό στο πιο καθαρό μέρος της καρδιάς μας, με την Θ. Κοινωνία. Μόνο τότε η καρδιά μας θα νοιώσει γαλήνη, ηρεμία, ειρήνη και χαρά. Είναι καιρός. Ο Χριστός μας περιμένει. Ας ακολουθήσουμε το αστέρι που μας οδηγεί κοντά Του.

Καλά και Ευλογημένα Χριστούγεννα.

Όχι σαν τα προηγούμενα… Αλλά Χριστούγεννα με ΧΡΙΣΤΟ.