«Στη ζωή,να εμπιστεύεσαι εκείνους…που μπορούν να διακρίνουν αυτά τα τρία πράγματα:Τον πόνο που κρύβεις πίσω από το χαμόγελό σου…Την αγάπη που κρύβεις όταν εκφράζεις τον θυμό σου…Και… τα λόγια που κρύβεις μέσα στη σιωπή σου!».

Αρχική » Επίκαιρα κείμενα

Προσεύχομαι σημαίνει ακουμπάω στο Θεό. Περνώ χρόνο μαζί Του. Του δίνομαι και περιμένω την επίσκεψη Του. Καταθέτω όλο τον εαυτό μου με τις αμαρτίες και τα προβλήματα του στο έλεος και την αγάπη Του. Αναπνέω πνευματικά. Βγαίνω από το εγώ μου.
Απελευθερώνομαι. Χαίρομαι την παρουσία Του, απολαμβάνω την δόξα Του, συγκλονίζομαι από ευγνωμοσύνη για τις ευλογίες Του, θαυμάζω τη δημιουργία Του, αντικρίζω στον άνθρωπο το χάραγμα της εικόνας Του και στα γεγονότα τη σφραγίδα της σοφίας και αγάπης Του. Φέρνω το Θεό στην καθημερινότητα μου και ζω μέσα στη βασιλεία Του.

Toυ Μεσογαίας  Νικόλαου