Όταν αισθανόμαστε λύπηση για κάποιον, τότε είναι σαν να έχουμε ανέβει κάποια σκαλιά ψηλότερα και να τον κοιτάμε από 'κει. “Α, τον καημένο, πόσο τον λυπάμαι” θα πούμε και τις περισσότερες φορές θα προσπεράσουμε. Ο χριστιανός όμως δε λυπάται γιατί ο χριστιανός αγαπάει.

Α

γαπάω σημαίνει ότι δεν ανεβαίνω σε κανένα ψηλότερο σκαλί από τους άλλους για ν' αγναντέψω τη δεινή τους κατάσταση. Αγαπάω σημαίνει κατεβαίνω σκαλί και με τον άλλον συμπάσχω. Αν πονάει το σώμα του άλλου, τότε πονάει και το δικό μου.

Οι χριστιανοί δε λυπούνται, οι χριστιανοί συμπάσχουν.

Άρα, πιστεύω ότι το συμβολάκι αυτό του Facebook με την λυπημένη φατσούλα είναι βαθιά “αντιχριστιανικό”, πόσο μάλλον όταν ακόμα και η λύπηση εκφράζεται απλώς και μόνο μ' ένα κλικ....

Ι.