Αρχική » Επίκαιρα κείμενα

Πεντηκοστήν εορτάζομεν σήμερα, αγαπητοί μου, «και Πνεύματος επιδημίαν», ψάλλει η Εκκλησία . Να μας φωτίσει ο Θεός να καταλαβαίνουμε το μέγεθος των γεγονότων και να ωφελούμαστε δεόντως από το βίωμα τους . Γιατί όσα εορτάζουμε μέσα στην Εκκλησία δεν είναι ιστορικά γεγονότα μοναδικά και μη επαναλαμβανόμενα, αλλά γεγονότα που επαναλαμβάνονται συνεχώς μέχρι τη συντέλεια του κόσμου, και τα ζούμε εμείς οι ίδιοι, όπως οι προηγούμενοί μας .

Πενήντα ημέρες μετά την Ανάσταση του Χριστού ήταν συγκεντρωμένοι όλοι οι απόστολοι στο ίδιο μέρος. Και ξαφνικά ήχος, βίαιη πνοή, γλώσσες πύρινες γέμισαν το υπέρωο. Οι απόστολοι κατάπληκτοι γέμισαν από Πνεύμα Άγιο και οι πριν δειλοί και φοβισμένοι βγήκαν έξω και άρχισαν να μιλούν ξένα παράδοξα λόγια στη γλώσσα του καθενός. Παραξενεύτηκαν όλοι, κι όμως άκουγαν τα μεγαλεία του Θεού ο καθένας στη διάλεκτό του. Φωτίστηκε και ο απλός λαός από την πλημμυρίδα του Παναγίου Πνεύματος, πίστευσαν στον Χριστό και αποτέλεσαν την πρώτη Εκκλησία .

Αυτά συνέβησαν τότε, πενήντα ημέρες μετά την Ανάσταση του Χριστού. Έκτοτε το Πανάγιο Πνεύμα, μένει στην Εκκλησία, συγκροτεί την Εκκλησία, πάντα χορηγεί και τα πάντα συνέχει. Σοφά ψάλλει ο υμνογράφος. «Το άγιον Πνεύμα υπήρχε πάντοτε, υπάρχει και θα υπάρχει . Είναι ζωή και ζωοποιεί, είναι φως και χορηγεί το φως, είναι αυτάγαθο, γι΄ αυτό και από αυτό πηγάζει κάθε αγαθό, Θεός και θεοποιεί, λαλεί, ενεργεί, διαιρεί τα χαρίσματα». Είναι ο Παράκλητος στην απαράκλητη και άνυδρη γη μας, «ο θησαυρός των αγαθών και τα πάντα πληρών».

Ο Πατήρ είναι ο Δημιουργός και ο επόπτης όλου του κόσμου ο Υιός κατέβηκε στη γη, άνοιξε τον δρόμο της σωτηρίας στους ανθρώπους και επέστρεψε δια της Αναλήψεως στον Πατέρα του. Και έστειλε ο Πατέρας στη γη το Πανάγιο Πνεύμα για να τελειώσει το λυτρωτικό έργο του Χριστού μέχρι τη συντέλεια του κόσμου. Άρα κοντά μας, μέσα μας, παντού και πανταχού παρόν, βρίσκεται το Πανάγιο Πνεύμα . Γι΄ αυτό έλεγε ο Χριστός στους μαθητές του «δεν θα σας αφήσω ορφανούς, αλλά θα κατέβει ο Παράκλητος, το Πνεύμα της Αληθείας, αυτό θα είναι κοντά σας». Το πήραν τότε οι Απόστολοι και στη συνέχεια το άφησαν στην Εκκλησία, η οποία το διαμοιράζει δια των οικονόμων της, των κληρικών της . Εμείς οι άνθρωποι προσλαμβάνουμε το Πανάγιο Πνεύμα στη Βάπτισή μας με το Χρίσμα . Τότε έχουμε την πρώτη μας Πεντηκοστή. Έτσι εισέρχεται και κατοικεί μέσα μας το Πανάγιο Πνεύμα .

Ποια είναι η εργασία του ; Πατήρ της Εκκλησίας λέγει «κάθε αγαθή σκέψη, κάθε καλή πράξη, οτιδήποτε καλό και ηθικό και δίκαιο σκεπτόμαστε ή πράττουμε το Πανάγιο Πνεύμα μας το υπαγορεύει, είναι η πηγή κάθε αγαθού». Και όπως κάθε αγαθό είναι προϊόν του Παναγίου Πνεύματος, έτσι και κάθε κακό είναι προϊόν του πονηρού δαίμονος, από μόνοι μας κανένα καλό δεν μπορούμε να κάνουμε και κανένα κακό. Ευχαριστούμε το Πανάγιο Πνεύμα, αδελφοί μου, γι΄ αυτή του την παρουσία μέσα μας ; Όποτε κάνουμε καλό λέμε «δόξα τω Παναγίω Πνεύματι». Λοιπόν, ερχόμαστε στην Εκκλησία ; Το Πανάγιο Πνεύμα μας έφερε. Γονατίζουμε για να προσευχηθούμε ; Το Πανάγιο Πνεύμα μας υποκίνησε . Κάνουμε ελεημοσύνη, δείχνουμε αγάπη, σωπαίνουμε όταν πρέπει, κρατιόμαστε στην αγνότητα και σωφροσύνη ; Να λέμε «δόξα τω Παναγίω Πνεύματι».

Εκτός από την παρουσία του Παναγίου Πνεύματος στην ατομική μας ζωή, χαρίζεται άφθονο και μας πλημμυρίζει μέσα στην Εκκλησία διά των Ιερέων. Κάθε φορά που μας αγγίζει το πετραχήλι του Ιερέως είτε στα Μυστήρια, είτε στις Ακολουθίες, είναι σαν αγωγός, που χύνει επάνω μας το Πανάγιο Πνεύμα . Στη Βάπτιση, στον Γάμο, στο Ευχέλαιο, σ΄ όλα τα Μυστήρια το Πανάγιο Πνεύμα τελετουργεί και τελειώνει την πράξη. Εξαιρετικά κατεβαίνει στις χειροτονίες των κληρικών μας και χαριτώνει τον χειροτονούμενο και όχι μόνο για τον εαυτό του, αλλά τον καθιστά μεταδοτικό του Παναγίου Πνεύματος και αγωγό.

Το Πανάγιο Πνεύμα μέσα στην Εξομολόγηση μας καθαρίζει από κάθε κηλίδα . Το ίδιο το Πανάγιο Πνεύμα κατεβαίνει επάνω στην Αγία Τράπεζα και μετουσιώνει τον άρτο και τον οίνο σε Σώμα και Αίμα του Χριστού μας. «Πάντα χορηγεί το Πνεύμα το Άγιον». Σήμερα και σαν σήμερα κάθε χρόνο ανοίγουν οι ουρανοί και χύνεται μέσα στην Εκκλησία, σε κάθε ναό, σαν χίλια ποτάμια το Πανάγιο Πνεύμα και μας προσφέρει όλα μαζί τα χαρίσματα .

Μέγα και παράδοξο το μυστήριο, αδελφοί μου, μη δείχνουμε απιστία, επειδή δεν καταλαβαίνουμε . Αλλά καθείστε όλοι στον Εσπερινό μετά τη θεία Λειτουργία, μη φύγει κανείς . Να γονατίσουμε με κατάνυξη, με ταπείνωση, και καθώς ο Ιερεύς θα διαβάζει τις ευχές, πιστεύστε το, κατεβαίνει το Πανάγιο Πνεύμα και μας καθαρίζει και μας δωρίζει χάριτες. Ζητείστε, εκτός από αμαρτίες, ό,τι έχετε ανάγκη και  θα το δώσει εξαιρετικά σήμερα . Παρακαλέστε και για τους νεκρούς σας, γιατί αυτοί δεν το μπορούν. Παρακαλέστε, ζητείστε, πάντα χορηγεί το Πνεύμα το Άγιον. Μεγάλη ημέρα η σημερινή. Να την αξιοποιήσουμε. Ποτέ τέτοια ημέρα να μη λείψουμε από την Εκκλησία .

Εύχομαι από καρδίας όλοι, αφού γονατίσουμε, να πάρουμε από την επίσκεψη του Παναγίου Πνεύματος ό,τι καλό και θεάρεστο και έτσι καθαροί και φωτισμένοι να συνεχίσουμε τη ζωή. Πεντηκοστή εορτάζουμε και εμείς σήμερα, τη δική μας Πεντηκοστή. «Δόξα τω Πατρί και τω Υιώ και τω Αγίω Πνεύματι».

O Bεροίας Παντελεήμων