Αρχική » Δραστηριότητες » Προγραμματισμένες Δραστηριότητες

Τ

ην Τετάρτη 22 Ιουνίου 2016 αμέσως μετά την Εορτή της Αγίας Τριάδος και κατά την εβδομάδα της Πεντηκοστής  όπου καταλύουμε καθημερινώς από όλες τις τροφές η Ενορία μας διοργανώνει Μονοήμερη Προσκυνηματική Εκδρομή στην Βόρειο Εύβοια με σκοπό την Προσκυνηματική ωφέλεια και την αναψυχή. Το πρόγραμμα της Εκδρομής περιλαμβάνει:

Αναχώρηση από την Θήβα στις 7.00 π.μ για το  λιμάνι της Αρκίτσας απ’ όπου θα αποπλεύσουμε προς την Αιδηψό στις 9.00 π.μ .

Προσκύνημα στην Θαυματουργό Εικόνα της Παναγιάς της «Ντινιούς» στην Ιστιαία.

Προσκύνημα στην Ι.Μονή Οσίου Δαυίδ του Γέροντος όπου και ο Τάφος του π.Ιακώβου Τσαλίκη.

Προσκύνημα στον Ιερό Ναό Γενεθλίου της Θεοτόκου Λίμνης όπου θα χαιρετήσουμε την Θαυματουργό Εικόνα της Παναγίας της «Λιμνιάς». Θα γευματίσουμε στην Λίμνη.

Το απόγευμα θα προσκυνήσουμε στον Ιερό Ναό Οσίου Ιωάννου του Ρώσσου.

Αργότερα  περνώντας από την Χαλκίδα θα έχουμε στην διάθεση μας μία ώρα για ξεκούραση, καφέ, παγωτό και βόλτα στην όμορφη παραλία της. Επιστροφή στην Θήβα το βράδυ.

Σας περιμένουμε με αγάπη για να χαρούμε τις πνευματικές και τις φυσικές ομορφιές της Βορείου Ευβοίας.

Εκ του Ι.Ν