Αρχική » Λειτουργικά κείμενα » Προσευχές Διάφορες

Χριστέ, το Φως το αληθινόν, το Οποίο φωτίζει κάθε άνθρωπο που έρχεται στον κόσμο, στείλε Σε παρακαλούμε το Πανάγιό Σου Πνεύμα να μας φωτίσει και στις Εξετάσεις που δίνουμε αυτές τις μέρες. Χάρισέ μας διαύγεια πνεύματος, θεία Χάρη και διάκριση και φύλαξέ μας από λάθη και ανακρίβειες.       Όπλισέ μας με ισχυρά θέληση και αποφασιστικότητα ώστε να κυριαρχούμε πάνω στα συναισθήματά μας και να μη χάνουμε τη σειρά των σκέψεών μας. Προστάτευσέ μας ακόμη από τη βιασύνη, τον εγωισμό, την επιπολαιότητα, την επίδειξη και το άγχος και να μη συγχυζόμαστε στις γραπτές και προφορικές δοκιμασίες και Εξετάσεις, ακόμη και στα αθλήματα και αγωνίσματα. Φύλαξέ μας από τη λήθη, την ανασφάλεια και την απογοήτευση.Στείλε, τέλος, το φύλακά σου Άγγελο συνοδοιπόρο μας στο γεγονός της μαθήσεως και παιδείας, ώστε οι κόποι μας να ευλογηθούν και να στεφθούν με κάθε επιτυχία. «Ας γίνει και για μας το Πανάγιό Σου θέλημα, τώρα και πάντοτε! ΑΜΗΝ».

Του Εδέσσης Ιωήλ

Ήχος β΄. Ότε εκ του ξύλου σε νεκρόν

Πάνσοφε Χριστέ μου Ιησού,

η πηγή της όντως σοφίας,

τους μαθητεύοντας,

φώτισον δεόμεθα,

ταις ενεργείαις σου,

όπως έχωσι άπαντες,

εν τη εξετάσει,

νουν οξύν και γρήγορον,

εις το συγγράψασθαι,

πάσας τας ορθάς αποκρίσεις,

εν ταις ερωτήσεσι Σώτερ,

ταις υποκειμέναις αυτοίς πάντοτε.

Καλή Δύναμη και Επιτυχία στους κόπους και στις προσπάθειες των μαθητών!