Αυτό το Πάσχα ας ξαναδούμε βαθειά και σοβαρά τη σχέση μας με τον Χριστό και τα όσα προτείνει. Ας τον δούμε στο μυστικό δείπνο «πως τους πόδας απονίπτει των μαθητών…. και ποιήσωμεν ώσπερ κατίδωμεν».

Ας τον παρατηρήσουμε πως ανεβαίνει στο Γογλοθά και ας τον συσχετίσουμε με τα όσα έχει διδάξει πρίν ανέβει εκεί. Ας δούμε πως πεθαίνει γι’ αυτούς που αγαπά. Ας σκεφθούμε ότι όντας σταυρωμένος, περισσότερο απ όλους σκεπτόταν και αγαπούσε τους σταυρωτές του και αγωνιούσε να βρεί ελαφρυντικά. «Ου γαρ οίδασι τι ποιούσι».

Αυτό το Πάσχα, ας αποφασίσουμε να πάρουμε στα χέρια μας τα λόγια του-Το Ευαγγέλιο, για να δούμε εκεί πως θα τον κληρονομήσουμε και πως θα γίνει Θεός μας και μείς παιδιά του.

Ο Αργολίδος Νεκτάριος