Αρχική » Ο Ναός μας » Διδακτικά και Ωφέλιμα

Αγαπητοί μου αδελφοί, βρισκόμαστε σε μια περίοδο μεγάλου αγώνα, σε μια περίοδο εξετάσεων. Όπως και οι μαθητές και οι σπουδαστές δίνουν εξετάσεις για να περάσουν την τάξη, έτσι και εμείς αυτήν την περίοδο της Μεγάλης  Τεσσαρακοστής δίνουμε τις δικές μας εξετάσεις για να περάσουμε από τον θάνατο στη ζωή. Βρισκόμαστε στην θέση αυτού του αγώνα όπου η εκκλησία μας βοηθά, μας δίνει δύναμη, θάρρος, για να συνεχίσουμε τον αγώνα μας αυτόν. Μας προβάλλει το μεγαλύτερο όπλο του κάθε Χριστιανού που είναι ο Σταυρός του Χριστού μας με σκοπό να μας δώσει παρηγοριά ,να πάρουμε δύναμη να μας δώσει ψυχική ανάταση και να μας κάνει άξιους να ακολουθήσουμε τον Κύριο στα Πάθη και την Ανάσταση του.

Σήμερα λοιπόν σε αυτήν την λαμπρή εορτή μας παραγγέλει ο Χριστός μέσα από το Ευαγγελικό ανάγνωσμα ''όστις θέλει οπίσω μου ακολουθείν , απαρνησάσθω εαυτού  και οράτω του σταυρόν αυτού και ακολουθείτω μοι''. Όποιος θέλει να με ακολουθήσει, να με απαρνηθεί τον εαυτό του , να πάρει και να σηκώσει τον σταυρό του και να με ακολουθήσει. Όποιος θέλει να με ακολουθήσει ,…όποιος θέλει. Βλέπουμε εδώ την ελευθερία του Χριστού στον λόγο  Του αυτό. Δεν υποχρεώνει κανέναν, μας αφήνει ελεύθερη τη βούληση , και να πράξουμε ότι εμείς θέλουμε. Να απαρνηθούμε τον αμαρτωλό εαυτό μας , να κάψουμε κάθε σχέση με τα πάθη , με κάθε αμαρτία, να υποστούμε θλίψεις, δοκιμασίες, και γενικά να θυσιαστούμε για τον Χριστό όπως και εκείνος θυσιάστηκε για εμάς με τον Σταυρικό του θάνατο. Αυτήν την περίοδο ακόμη περισσότερο εντείνουμε την προσπάθεια μας , θυσιαζόμαστε να νεκρώσουμε τον παλαιό άνθρωπο της αμαρτίας να καθοριστούμε για να κατοικήσει μέσα μας ο Χριστός. Την περίοδο και Μεγάλης Τεσσαρακοστής πρέπει να καταλάβουμε ότι δεν είναι μια περίοδος που αποφεύγουμε να τρώμε κάποιες τροφές , που έχει ορίσει η Εκκλησία , δεν είναι μόνο περίοδος νηστείας φαγητού προσπαθούμε να νηστεύουμε από όλα την σαρκική επιθυμία, το τσιγάρο, το ποτό, τα ξέφρενα γλέντια , την χαρτοπαιξία ,και τις αμαρτίες του εγωισμού , την υπερηφάνεια , το μίσος , την κατάκριση , την πολυλογία , το κοτσομπολιό και τόσες άλλες. Μας δίνετε λοιπόν η ευκαιρία να αποδείξουμε έμπρακτα με τον αγώνα μας κατά της  αμαρτίας και των παθών , την αγάπη μας προς τον Χριστό και να θυσιαστούμε όπως θυσιάστηκε και θυσιάζεται Εκείνος για εμάς.

Πρέπει να γίνουμε φώς για να ενωθούμε με τον Θεό γιατί αν δεν γίνουμε φώς δεν θα είμαστε το ίδιο . Όπως  το ξύλο κολλά μόνο με το ξύλο έτσι και εμείς για να ενωθούμε μαζί του πρέπει να γίνουμε φώς. Αυτός ο αγώνας μας όμως πρέπει να γίνετε θεληματικά , να θέλουμε και να κάνουμε με αγάπη. Ας μην αφήνουμε λοιπόν τις υπόλοιπες μέρες της Μεγάλης Τεσσαρακοστής να πάνε χαμένες. Μας δίνετε η ευκαιρία να τις αφιερώσουμε σε Εκείνον που σταυρώθηκε για εμάς. Να του δώσουμε ακόμη περισσότερο με τις πράξεις και τα έργα μας.

Ας αποδείξουμε ότι είμαστε αληθινά παιδιά του όχι μόνο στα λόγια αλλά και στα έργα. Δεν έχουμε να φοβηθούμε απολύτως τίποτα ειδικά σήμερα που προσκυνούμε τον Τίμιο  και Ζωοποιό  Σταυρό ,όπου με την βοήθεια του θα μας αξιώσει να φτάσουμε από τον θάνατο στη ζωή , να περάσουμε από το σκοτάδι στο φώς. Να σηκώσουμε τον Σταυρό του Κυρίου σαν τον Σίμωνα τον Κυρηναίο και να τον ακολουθήσουμε στο Πάθος και την Αναστασή Του.

Μοναχός Μακάριος