Όλες οι αμαρτίες του κόσμου, όλων των εποχών, είναι σαν μια σπίθα, μπροστά στο πέλαγος. Τι μπορεί να κάνει η σπίθα στο πέλαγος; Έτσι και απείρως περισσότερο, είναι οι αμαρτίες του ανθρώπου μπροστά στο πέλαγος της Αγάπης του Θεού" (Άγ.Ιωάννης Χρυσόστομος)

Όταν σε προσβάλλουν και σε βρίζουν, να σκέφτεσαι πως και αυτό ακόμα εξυπηρετεί κάποιο σχέδιο της πρόνοιας του Θεού…Δες το σαν ραβδί που χτυπάει την αδυναμία σου, και σαν μια υπόμνηση, ότι πρέπει να θεραπεύσεις αυτή την αδυναμία.

Δες το πραγματικά, σαν τη θεραπεία αυτή καθεαυτή. Σου δίνεται μια θαυμάσια ευκαιρία ν’ αναμετρήσεις τις δυνάμεις αντιστάσεως που διαθέτεις, το πνευματικό σθένος σου στον πόλεμο εναντίον του κακού, τη θέλησή σου ν’ αποκτήσεις ταπεινό φρόνημα…

Μην νευριάσεις μην κατηγορήσεις… Απλά προσευχήσου..

ΠΗΓΗ:ΑΟΡΑΤΟΣ ΠΟΛΕΜΟΣ