Όλες οι αμαρτίες του κόσμου, όλων των εποχών, είναι σαν μια σπίθα, μπροστά στο πέλαγος. Τι μπορεί να κάνει η σπίθα στο πέλαγος; Έτσι και απείρως περισσότερο, είναι οι αμαρτίες του ανθρώπου μπροστά στο πέλαγος της Αγάπης του Θεού" (Άγ.Ιωάννης Χρυσόστομος)

Αρχική » Μητροπολίτης » Νέα Ι. Μητροπόλεως

Τελέσθηκε ανήμερα της Κυριακής του Αγίου Πάσχα με προεξάρχοντα τον Σεβ.Ποιμενάρχη μας κ.Γεώργιο  στον ιερό Ναό Αγίου Ιωάννου του Καλοκτένους ο Μεγάλος Εσπερινός της Αγάπης με την συμμετοχή πολλών Ιερέων της Πόλεως .

Συμπροσευχόμενος παρέστη και ο Διοικητής του ΚΕ.ΠΒ Θηβών Ταξίαρχος κ.Λεωνίδας Παππάς και πολλοί πιστοί.

Στο τέλος ο Σεβασμιώτατος διένειμε ως ευλογία πασχαλινά αυγά και με λόγους Αναστάσιμους απευθύνθηκε στο εκκλησίασμα που έσπευσε να λάβει την Ευχή του Πνευματικού του πατέρα.

T