Αρχική » Ο Ναός μας » Διδακτικά και Ωφέλιμα

Μια Μεγάλη Παρασκευή ενας δυστυχισμένος, πού τον έπνιξαν τά χρέη, πήγε καί κρεμάστηκε στήν εξώπορτα τού τοκογλύφου. Τον είδε αυτός τό πρωί, βγαίνοντας από τό σπίτι του καί σκέφθηκε αγανακτησμένος: «Ορίστε! Και τώρα ποιος θα μου πληρώση τό χρέος;» Από τή στενοχώρια του τύλιξε ένα τσιγάρο καί για να μην ξοδέψη σπίρτο πήγε νά τ’ ανάψη από τή φλόγα του καντη­λιού, πού έκαιγε μέρα - νύχτα μπρος στα εικονίσματα. Καθώς άναβε τό τσιγάρο, λαδώθηκε τό τσιγαρόχαρτο. Δεν τό πρόσεξε και ρούφηξε τήν τσίκνα του. Αμέσως ταράχτηκε. Πετα μέ φρί­κη τό τσιγάρο και τρέχει στον Πνευματικό. Γονατίζει και χτυπά απελπισμένος τό στήθος του.

—Μεγάλο τό κρίμα μου, Γέροντα, του λέει. Καί τώρα πώς θα σωθώ; 'Αμάρτησα βαρειά. Πώς θά μέ συγχωρέση ο Θεός;

—Τί αμάρτημα έκαμες, παιδί μου, τον ρωτά ό Πνευματι­κός.

—Αρτύστηκα, πάτερ μου, ό αμαρτωλός. Αρτύστηκα μεγαλοπαρασκευιάτικα, πού νά μην έσωνα!

Στρατής Μυριβήλης απο το βιβλίο του '' Η ζωή εν τάφω''.