Αρχική » Μητροπολίτης » Εγκύκλιοι-Μηνύματα

των Σχολείων τής Μητροπολιτικής Περιφερείας

Θηβών, Λεβαδείας καί Αυλίδος

Αγαπημένα μου παιδιά,

H φυσική δίψα του ανθρώπου γιά γνώση καί οί ανάγκες τής σύγχρονης ζωής οδήγησαν γιά μιά ακόμη φορά τά βήματα σας στό σχολείο.Σχολείο μιά έννοια σχεδόν ιερή, ή όποια καί σε μάς ακόμη στην ώριμη ηλικία, μάς συγκινεί καί μάς φέρει στό νού ωραίες αναμνήσεις.

Όπως ακριβώς μέσα στήν Εκκλησία μας ο άνθρωπος ξαναγεννιέται μέ τόν σωτήριο λόγο του Θεού καί τά ιερά μυστήρια, ετσι καί μέσα στόν ιερό χώρο του σχολείου, τό ναό τής γνώσης καί τής αρετής, μπαίνει ό μικρός μαθητής μέ άγνοια καί απορία καί μέ τήν ολοκλήρωση του εκπαιδευτικού προγράμματος εξέρχεται εξοπλισμένος μέ τά πνευματικά όπλα τής γνώσης καί τής κατάρτισης γιά τόν αγώνα τής μετέπειτα ζωής.

Τό θαύμα τής εσωτερικής καλλιέργειας καί πνευματικής καρποφορίας του μαθητή, συντελείται μόνο μέ τήν επιμέλεια, τήν προσοχή καί τή σωστή ιεράρχηση των μαθητικών καθηκόντων. Γιά νά υπάρξει επιτυχία σέ κάθε εργο απαιτείται φιλότιμη προσπάθεια καί συστηματική εργασία.

Η εποχή μας είναι δύσκολη, οί απαιτήσεις τής ζωής μεγαλώνουν, γι’ αύτό επιβάλλεται νά ενταθεί καί η δική σας προσπάθεια. Οί κόποι καί οί θυσίες του σήμερα βάζουν τά άσφαλή θεμέλια τής μελλοντικής σας επιτυχίας.Όσον αφορά σέ μας ώς Ποιμένουσα Εκκλησία, σάς διαβεβαιώνω ότι θά βρισκόμαστε κοντά σας μέ στοργή καί ενδιαφέρον μαζί μέ τούς αγαπητούς σας γονείς καί τούς καλούς σας δασκάλους.

Σάς εύχομαι, λοιπόν, καλή πρόοδο καί κάθε επιτυχία στίς νέες σας προσπάθειες.Νά εισθε βέβαιοι ότι οί κόποι σας δέν θά πάνε χαμένοι καί ό Θεός τής αγάπης καί τής σοφίας θά σάς άποδώσει πολλαπλάσιο τόν καρπό τής εργασίας σας.

Καλή χρονιά , ευλογημένη! Πρόοδο καί υγεία, αγαπημένα μου παιδιά....

Ο ΜΗΤΡΟΠΟΛΙΤΗΣ ΣΑΣ

Ο ΘΗΒΩΝ ΚΑΙ ΛΕΒΑΔΕΙΑΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ