Αρχική » Λειτουργικά κείμενα » Προσευχές Διάφορες

Ευλόγησε μας Κύριε νά μή προσερχόμαστε στό Θυσιαστήριο πλήρεις μερίμνων γιά τόν εαυτό μας καί γιά τά του οίκου μας.

Ευλόγησε μας νά προσερχόμαστε «καθαροί τή καρδία» κι έχοντας τή φώτιση ότι ή δική μας καρδιά δεν είναι μόνη, ότι μαζί φέρνει πάντοτε καί τήν καρδιά του αδελφού της που τόν ξέχασε που τόν πίκρανε, που τόν ώθησε στην οργή, ή δεν του απέδωσε συμπαράσταση καί τό σεβασμό που του οφείλει.

Ευλόγησε μας, Κύριε, νά αισθανόμαστε πάντοτε ότι τό κακό καί τό άσχημο στήν ψυχή του άδελφού μας δέν μας γίνονται γνωστά  παρά μόνο γιά νά τόν συντρέξουμε.

Ευλόγησέ μας νά μήν είμαστε σέ θέση νά γελάσουμε σέ βάρος άλλου, νά μή βλέπουμε στόν άδικο παρά μόνο τήν άνάγκη νά προσευχηθούμε ικετεύοντάς Σε γι’ αυτόν.

Ευλόγησέ μας νά μπορούμε νά νιώθουμε κάθε φορά πού ή ψυχή μας ευαρεστείται μέ τήν καταλαλιά καί τήν κριτική πώς αντιστεκόμαστε όχι στό κακό αλλά σέ Σένα, αφού εσύ δέν μας ζητάς καταδιώκουμε τό κακό άλλά νά εργαζόμαστε γιά τό καλό.

Ευλόγησε μας νά νιώθουμε πάντοτε τήν ανάγκη διαλλαγής,να αισθανόμαστε τήν ανάγκη νά μεταλλάσσουμε τήν εχθρα σέ φιλία, τήν πίκρα σέ χαμόγελο, τήν αντίρρηση σέ κατανόηση, τήν κλοπή σέ δωρεά.

Ευλόγησε  νά νιώθουμε όλοι καί πάντοτε, ότι Κύριος της ειρήνης  καί της συγγνώμης  ο  Θεός.

Βοήθησε μας Κύριε να στρέφουμε το βλέμμα σε Σένα ζητώντας το έλεος Σου,και να ζούμε πάντοτε ως αυτό που η αγάπη Σου μας κάνει:ζώντες με ελεημοσύνη.

Βοήθησε μας να έχουμε πάντοτε ανοιχτά τα μάτια στην ανάγκη του άλλου, μή βλέποντας δικές μας ελλείψεις, διότι δεν έχουμε ποτέ καμιάν έλλειψη χάρις στην ελεημοσύνη Σου.

Βοήθησέ μας νά νιώθουμε ότι τα παιδιά Σου δέν είναι φτωχά καί ανέστια, άλλά προικισμένα μέ τό φως τής αγάπης καί φροντί­δας Σου.

Βοήθησέ μας Κύριε νά βλέπουμε τίς πληγές του κόσμου τούτου, τήν απληστία, τήν αλαζονεία, τόν φόνο, τή βία, τήν ταπείνωση, τόν πόλεμο, τήν πείνα, τήν απόγνωση, καί τά όμοια, όχι ώς την πραγ­ματικότητα άλλά ώς τήν απόσταση από τήν άλήθεια του λόγου καί τής χάρης Σου.

Φώτιζέ μας Κύριε νά συνομιλούμε μέ τους άδελφούς μας όχι μέ έπαρση άλλά μέ πίστη σέ Σένα, κατανοούντες ότι ή απομάκρυνση άπό αυτή τήν άλήθεια δέν είναι μέσον κοινωνίας μέ τους άδελφούς μας άλλα μέσον απωλείας αμφοτέρων.

Φώτιζέ μας νά μή μεταχειριζόμεθα τη διδασκαλία τής Εκκλησί­ας ώς όπλο εναντίον άδελφών μας, άλλά ως τρόπο υπεράσπισης των.

Φώτιζέ μας νά μή πληγώνουμε όσους μάς αρνούνται καί μάς πο λεμούν, κι ακόμη περισσότερο φώτιζέ μας νά έχουμε άμέριστη αγάπη πρός όσους Σέ αρνούνται.

Φώτιζέ μας νά βγάζουμε άπό πάνω μας τήν τύφλωση της έπαρσης, νά μή γινόμαστε οί κριτές του κόσμου αλλα οί διάκονοί του.

Δίνε μας τή δύναμη Κύριε νά μή στηρίζουμε τήν ευλογημένη παράδοσή μας στά ρήγματα μέ τούς άδελφούς μας, άλλά α στην αλήθειά της, στήν ισχύ τοϋ λόγου των Αγίων Πατέρων μας και κυρίως  στό φως τής αγάπης Σου. Αμήν.

Μακαριστός Αρχιεπίσκοπος Αθηνών Χριστόδουλος.

Πολιτιστικό Κέντρο Amdelos