Αρχική » Επίκαιρα κείμενα

Με το επιχείρημα της οικονομικής ανάπτυξης και της πιο εύκολης προσέλευσης στα εμπορικά καταστήματα είναι ίσως θέμα χρόνου να θεσμοθετηθεί οριστικά η πλήρη κατάργηση της αργίας της Κυριακής. Σε μια εποχή όπου η θρησκευτικότητα θεωρείται ιδιωτική υπόθεση , το μοντέλο της πανθρησκείας  ή και ιδέα της αθεΐας έχει ισχυρά ερείσματα στην κοινωνία και το καταναλωτικό πρότυπο αποτελεί βίωμα δεν αποτελεί έκπληξη. Εντύπωση όμως προκαλεί η χαλαρότητα των χριστιανών στο ζήτημα αυτό που είναι «έτοιμοι» να συνηγορήσουν με αυτή την απόφαση. Λησμονήσαμε  το νόημα και τον σκοπό που έχει η αγία ημέρα της Κυριακής. Είναι αποπροσανατολιστικό να την θεωρούμε  απλά ως ευκαιρία ανάπαυσης και ξεκούρασης από τον κόπο και τον μόχθο της καθημερινότητας μας. Είναι η αγία εκείνη ημέρα όπου όρισε η Εκκλησία σύμφωνα με της μαρτυρία του Ευαγγελίου να εορτάζουμε την Ανάσταση του Χριστού. Είναι ημέρα λατρείας, αγιασμού.

Αυτή την ημέρα τελείται για τον λόγο αυτό υποχρεωτικά σε όλους τους Ιερούς Ναούς η Θεία Λειτουργία και εμείς καλούμαστε να προσέλθουμε και να μετέχουμε της Λατρείας ,να αναπέμψουμε δεήσεις και ύμνους ευχαριστίας, ικεσίας, δοξολογίας, να κοινωνήσουμε των Αχράντων Μυστηρίων. Αν μας εμπνέει πράγματι η Ορθόδοξη Χριστιανική διδασκαλία, αν θέλουμε να είμαστε συνειδητοί στα θρησκευτικά μας καθήκοντα, αν μας ενδιαφέρει στην ζωή μας ο αγιασμός και οι δωρεές του Θεού, αν θέλουμε ειλικρινά να τιμήσουμε τον Σταυρό και την Ανάσταση του Κύριου μας Ιησού Χριστού η επιλογή μας εκείνη την Αγία Ημέρα είναι η αφιέρωση της ημέρας εκείνης στην Λατρεία και στην προσωπική μας ανασκόπηση στην σχέση μας με τον Θεό. Είναι Ημέρα Κυρίου. Η Πολιτεία αρχής γενομένης από την εποχή του Μ. Κωνσταντίνου την όρισε με την επιρροή της χριστιανικής θρησκείας  πολιτική αργία και διευκολύνθηκαν οι χριστιανοί στην προσέλευση τους στους Ιερούς Ναούς. Επειδή όμως η ιστορία κυλά σαν το ορμητικό ποτάμι και η «φιλοσοφία» της Πολιτείας άλλαξε όπως προαναφέραμε στην αρχή η αργία της Κυριακής ίσως πάψει να ισχύει, το Ευαγγέλιο όμως ισχύει στους αιώνες και όσο και αν τυχόν μας δυσκολέψουν (αν μας δυσκολέψουν) νόμοι της πολιτείας πρέπει να έχουμε κατά νου να διατηρούμε διαρκώς ζωντανή την σχέση μας με τον Σταυρωθέντα και Αναστάντα  Ιησού Χριστό.

Στην πραγματικότητα δεν αποτελεί πρόσκομμα αν η Κυριακή είναι αργία η όχι από την Πολιτεία-σίγουρα μας δυσκολεύει η πιθανή κατάργηση της αργίας- αλλά το πώς Εμείς ζούμε αυτή την Αγία Ημέρα και το λέμε αυτό γιατί εντέλει η Πολιτεία θεσμοθετεί κατάργηση της διότι πλέον δυστυχώς δεν εκκλησιαζόμαστε και λέμε κατάμουτρα στον Θεό ότι δεν σε έχουμε ανάγκη!!! Ας προβληματιστούμε και ας επαναπροσδιορίζουμε την σχέση μας με τον Θεό.

Τζαφέρης Δημήτριος

Θεολόγος-Λαμπαδάριος Ιερού μας Ναού.