Αρχική » Ο Ναός μας » Διδακτικά και Ωφέλιμα

Είμαι Ενορίτης σημαίνει ότι έχω την τιμή και τη δωρεά από τον Θεό να είμαι Μέλος Της Εκκλησίας Του, που υπάρχει και δρα στα όρια ενός τμήματος της Πόλεως μας, όπου παροικεί στα πλαίσια της Τοπικής μας Εκκλησίας.

Είμαι Ενορίτης σημαίνει, ότι έχω ένα η περισσότερα χαρίσματα που μου χάρισε το Άγιο Πνεύμα για να διακονώ προς όφελος και οικοδομή της Ενορίας μου κάτω από την πνευματική καθοδήγηση του Εφημερίου μου. Αν έχω συνειδητοποιήσει το χάρισμά μου, πρέπει να δώσω το παρόν και να βοηθήσω τις ανάγκες του Ορθόδοξου λαού της Ενορίας μου. Αν δεν ξέρω το χάρισμα μου θα μπορέσω να το ανακαλύψω με τη βοήθεια των άλλων που μπορούν να βοηθήσουν.

Είμαι Ενορίτης σημαίνει ότι ενδιαφέρομαι να γνωρίσω όσο το δυνατόν τι ζητεί ο Θεός από μένα, για τους Αδελφούς μου Χριστιανούς και μάλιστα τους οικείους της Πίστεως.

Είμαι Ενορίτης  σημαίνει ότι αγωνίζομαι με τη χάρη του Θεού να γίνομαι διαρκώς καλύτερος πιστός και άξιο Μέλος της Εκκλησίας και της Ενορίας μου. Δεν είμαι θεατής αλλά συναγωνιζόμενος και δίνοντας το παρόν όπου χρειάζεται, υποβάλλοντας τον εαυτό μου σε θυσίες που μου υπαγορεύει η αγάπη μου προς το Σωτήρα και Λυτρωτή Χριστό και προς κάθε συνάνθρωπό μου,λέγω τη σκέψη μου τη γνώμη μου και δίνω την βοήθεια μου και την εθελοντική εργασία μου όπου υπάρχει ανάγκη.

Είμαι Ενορίτης  σημαίνει ότι συμμετέχω ανελλιπώς στη  Θεία Λατρεία, στη Μυστηριακή Ζωή και τις Εκδηλώσεις της Ενορίας μου,

Είμαι Ενορίτης  σημαίνει ότι συνηθίζω να βλέπω τους γείτονες μου όχι μόνο υπό το πρίσμα της συγγενείας και γειτονίας των συμφερόντων και συναλλαγών μου αλλά και με το πρίσμα του Αδελφού και Συνενορίτου. Η ταυτότητα μου ως Ενορίτου λειτουργεί ως βαθιά Ορθόδοξη ευσέβεια και έμπρακτη άσκηση της Αγάπης. Εμείς οι Ορθόδοξοι Χριστιανοί έχουμε την πλουσιότερη Παράδοση από όλες τις άλλες Εκκλησίες και Χριστιανικές ομάδες του κόσμου μια Παράδοση γεμάτη από τη Χάρι «του Κυρίου ημών Ιησού Χριστού και την Αγάπη του Θεού και Πατρός και την Κοινωνία του Αγίου Πνεύματος» η οποία δυστυχώς παραμένει ανεκμετάλλευτη.

Είμαστε εξαγορασμένοι με αίμα Χριστού!ως πιστά Μέλη της Αποστολικής Εκκλησίας είμαστε κληρονόμοι της εις Χριστόν Πίστεως που με το Αίμα του Μαρτυρίου του φύτευσε ο «Ένδοξος Απόστολος  Λουκάς ο Ιδρυτής και Έφορος της Βοιωτικής μας Εκκλησίας». Διαδεχθήκαμε στην Ενορία μας τις θέσεις των «προαπελθόντων Πατέρων και Αδελφών» μας γι αυτό καλούμαστε όλοι ανεξαιρέτως παλαιοί και Νέοι Ενορίτες να σταθούμε άξιοι συνεχιστές της εν Χριστώ Ζωής και του Καλού Παραδείγματος Του αγιαζόμενοι, αγωνιζόμενοι και συναγωνιζόμενοι καθημερινά για την Πνευματική μας Οικοδομή και την Οικοδομή της Ενορίας μας και για το κατά Θεόν καλό όλων των ανθρώπων εις το Όνομα και με τη Χάρη του Πατρός και του Υιού και του Αγίου Πνεύματος «με τις ακοίμητες πρεσβείες του Προστάτου της Ενοριακής μας Κοινότητος του Οσιομάρτυρος Αγίου Νικολάου Του Νέου» ως πιστά ,ζωντανά και συνειδητά και Ενοριακά  Μέλη της Εκκλησίας μας.

ΜΙΚΡΟΝ ΕΓΚΟΛΠΙΟΝ ΕΚΚΛΗΣΙΑΣΤΙΚΗΣ ΚΑΙ ΛΑΤΡΕΥΤΙΚΗΣ ΑΓΩΓΗΣ ΕΝΟΡΙΤΟΥ