Αρχική » Ενοριακά Νέα

Μια ξεχωριστή ευκαιρία είχαμε την Πέμπτη 29 Μαρτίου 2012, ημέρα που σύμφωνα με το Τυπικό της Εκκλησίας μας τελείται Προηγιασμένη Θεία Λειτουργία εξ αιτίας του Μεγάλου και Κατανυκτικού Κανόνος που εψάλη την Τετάρτη το απόγευμα.

Την Πέμπτη  στις 3.00 μ.μ η μικρή καμπάνα του Ναού μας προσκάλεσε τους φιλακόλουθους Ενορίτες  για να  ενώσουν τις Προσευχές τους με εκατοντάδες Μοναστήρια  στην Ελλάδα και το εξωτερικό που αυτήν την ώρα τελούν την Προηγιασμένη τους. Τέσσερις περίπου δεκάδες προσήλθαν και όπως ομολόγησαν  ένοιωσαν διαφορετικά και έφυγαν ευχαριστημένοι.

Κατά την διάρκεια της Λατρείας πρσεφέρθη σε προσκύνηση το τεμάχιο από τα Ιερά Λείψανα του Οσίου Ιωάννου του Συγγραφέως της «Κλίμακος» η μνήμη του Οποίου ως γνωστόν εφέτος δεν εορτάσθηκε την Δ΄ Κυριακή των Νηστειών αφού αυτήν την ημέρα συνέπεσε η Εορτή του Ευαγγελισμού. Αργότερα στις 5.00 διαβάστηκε το Μεγάλο Απόδειπνο