Αρχική » Ενοριακά Νέα

Τελέσθηκε και φέτος η Ενοριακή Εορτή των Βοιωτών Αγίων η οποία τελείται στον Ναό μας με το Αριστερό Κλίτος αφιερωμένο  στην μνήμη τους από το 2002. Ήταν τότε που ο  Σεβ.Μητροπολίτης Χαλκίδος κ.Χρυσόστομος Σεπτή  Αδεία του τότε Σεβασμιωτάτου και νύν Μακαριωτάτου Αθηνών κ.Ιερωνύμου τέλεσε την Αρχιερατική Θυσία και τον Καθαγιασμό της Εικόνος των Αγίων επί του τέμπλου.

Όπως έχει καθιερωθεί τα τελευταία χρόνια για την Εορτή των Τοπικών μας Αγίων φιλοξενήσαμε την Αγία Κάρα ενός εκ των Δέκα, του Οσίου Σεραφείμ του εν Δομβώ την οποία μετέφερε ο Πολιός Καθηγούμενος της Ομώνυμης Ι.Μονής Γέροντας Παχώμιος Μοναχός.

Το Σάββατο 10 Μαρτίου 2012 στις 6.00 μ.μ έγινε η Υποδοχή της Αγίας Κάρας στον εξωτερικό χώρο του Ναού και αμέσως ακολούθησε ο Μεγάλος Εσπερινός με αρτοκλασία και θείο Κήρυγμα.Το πρωί της Β' Κυριακής των Νηστειών τελέσθηκε η Πανηγυρική Θ.Λειτουργία στο τέλος της οποίας ενώπιον της Εικόνος των Αγίων και της Αγίας Κάρας αναγνώσθηκε η Ειδική Ευχή που συνέταξε η Υμνογράφος Γερόντισσα Ισιδώρα Καθηγουμένη της Ι.Μ Αγίου Ιεροθέου Μεγάρων .

Το απόγευμα της Κυριακής τελέσθηκε ο Κατανυκτικός Εσπερινός απο τον Αιδ.π.Παναγιώτη Κανιάρη Εφημέριο του Ι.Ν Αγ.Κωνσταντίνου Θηβών ενώ ο Παν.Αρχιμ.π.Γεννάδιος Δεμερτζής  Ιεροκήρυξ της Μητροπόλεως μας  κήρυξε τον Θείο λόγο και οικοδόμησε τις ψυχές των πιστών οι οποίοι άκουσαν απνευστί κυριολεκτικά τα όσα διδακτικά και ωφέλιμα κατέθεσε στην αγάπη και στις καρδιές τους.Mετά την Ακολουθία ο Γέροντας Παχώμιος μετέφερε την Αγία Κάρα σε σπίτια ασθενών προκειμένου να προσκυνήσουν και να λάβουν την χάρη του Οσίου.

Την Δευτέρα 12 Μαρτίου 2012 το πρωί τελέσθηκε η Προηγιασμένη Θ.Λειτουργία και λίγο αργότερα εψάλη ο Παρακλητικός Κανόνας κατά την διάρκεια του οποίου προσκύνησαν οι μαθητές και οι μαθήτριες του 6ου Δημοτικού Σχολείου, και ο Αγιασμός ενώ περίπου στις 11.00 π.μ μέσα σε κλίμα συγκίνησης έγινε η τελετή της αναχωρήσεως.

Ιδιαιτέρως ευχαριστούμε όσους συνεργάστηκαν και βοήθησαν κατά το τριήμερο αυτό,τους Εκκλ.Επιτρόπους,τις Κυρίες του ''Ενοριακού Ταμείου Αλληλεγγύης'' ,τους Ιεροψάλτες μας, τις Νεωκόρες,τους νέους μας,τις Οικογένειες κ.Ευστ.Κολοκούρα,Γεωργ.Σπανού και Γεωργ.Μπότση καθώς και όλους όσους προσήλθαν για να τιμήσουν, παρά την κακοκαιρία ,τον Όσιο και τις Λατρευτικές μας Εκδηλώσεις για τους Βοιωτούς μας Αγίους.