Αρχική » Ενοριακά Νέα

Την Αγιοβασιλόπιττα  των παιδιών που συμμετέχουν στο Χορευτικό Ενοριακό τμήμα του Ναού μας ευλογήσαμε και κόψαμε την Κυριακή 29 Ιανουαρίου 2012 στις 6.30 το απόγευμα στην αίθουσα του Δ΄Δημοτικού Σχολείου Θηβών η οποία παραχωρείται  απο την Διευθύντρια κ.Δέσποινα Μπλάζεβη  για την διδασκαλία Παραδοσιακών χορών στον Χορευτικό Σύλλογο ''Τερψιχόρειον''  με  πρωτοστατούσα την κ.Σοφία Κωνσταντινίδου.

Όπως είναι γνωστό η κ.Σοφία για τρίτη συνεχή χρονιά  αφιλοκερδώς προσφέρει χορευτικά μαθήματατα, τα οποία πραγματοποιούνται στην αίθουσα του Ενοριακού μας Κέντρου κάθε εβδομάδα, στα παιδιά της Ενορίας μας .Η Εκδήλωση ξεκίνησε με σύντομο χαιρετισμό της κ.Κωνσταντινίδου,ακολούθησε η ευλογία της Αγιοβασιλόπιττας και στην συνέχεια χόρεψαν όλα τα παιδιά με κέφι και ζωντάνια με αποτέλεσμα να αποσπάσουν θερμά χειροκροτήματα εκ μέρους των γονέων τους και των φίλων του Συλλόγου.

Συγχαρητήρια στην κ.Σοφία για τον κόπο και την θυσία που κάνει με σκοπό την μετάδοση της Παράδοσης στις τρυφερές ψυχές των παιδιών,στα ίδια τα παιδιά για την χορευτική τους πρόοδο και  ευχαριστίες πολλές στους γονείς που εμπιστεύονται στην Ενορία μας  τα παιδιά τους.

Την άλλη ημέρα 30 Ιανουαρίου εορτή των Αγίων Τριών Ιεραρχών των Προστατών της Ελληνικής Παιδείας και των Γραμμάτων τελέσθηκε Θεία Λειτουργία με αρτοκλασία πριν την τέλεση της οποίας αναγνώσθηκε το Εόρτιο Μήνυμα του Σεβ.Ποιμενάρχου μας κ.Γεωργίου.Συμμετείχαν ο Δ/ης του 6ου Δημοτικού Σχολείου Θηβών κ.Αθ.Καραμπέτσας όλο το Εκπαιδευτικό προσωπικό του Σχολείου,μέλη του Δ.Σ του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων και λίγοι...!μαθητές αφού οι καιρικές συνθήκες ήταν άσχημες και δυσκόλεψαν την προσέλευση τους στον εκκλησιασμό.

Μετά την Θ.Λειτουργία δεξιωθήκαμε τους Διδασκάλους στο Ενοριακό μας Κέντρο και μέλη της Νεανικής μας Συντροφιάς τραγούδησαν προς Τιμήν τους, Τραγούδια και το Απολυτίκιο του Αγίου μας.

Χρόνια πολλά σε διδάσκοντες και διδασκομένους.Βοήθεια Σας οι Άγιοι Τρείς Ιεράρχες.