Όλες οι αμαρτίες του κόσμου, όλων των εποχών, είναι σαν μια σπίθα, μπροστά στο πέλαγος. Τι μπορεί να κάνει η σπίθα στο πέλαγος; Έτσι και απείρως περισσότερο, είναι οι αμαρτίες του ανθρώπου μπροστά στο πέλαγος της Αγάπης του Θεού" (Άγ.Ιωάννης Χρυσόστομος)

Σήμερα κατά τις δύο, ένα φορτηγάκι, χωρις καμία ταμπέλα ή διακριτικό, πάρκαρε πίσω από το Εθνικό Θέατρο, κοντά στο κτήριο του ΟΣΕ, και κατέβηκε ένας άνθρωπος άνοιξε την πίσω πόρτα και έβγαλε ένα πάγκο.

Επάνω έβαλε κεσαδάκια με ρύζι και κάτι ακόμη και έκοβε και φέτες φρέσκο ψωμί. Σε πέντε λπτά ερχόντουσαν άνθρωποι από τα στενά , έπαιρναν το κεσαδάκι και τη φέτα και έφευγαν . Σε μισή ώρα είχε τελειώσει. Μάζεψε τον πάγκο, έκλεισε την πόρτα στο φορτηγό και ετοιμάστηκε να φύγει.

_Είστε από ίδρυμα , τον ρώτησα.
-Μπα, η γυναικα μου και δυο φίλες της μαγειρεύουν και εγώ τα μοιραζω.

Μη φανταστείτε τίποτε σπουδαιο: Πιλάφι, φασολάδα, πατάτες γιαχνί, φακές...

Άννα Παναγιωταρέα