Αρχική » Ενοριακά Νέα

''Η Εκκλησία μας σήμερα και όλος ο Ελληνισμός τιμούν και εορτάζουν τον Άγιο της γης και του πελάγους.Ο Άγιος Νικόλαος δεν είναι ο Προστάτης μόνον των ανθρώπων της θάλασσας,των νησιωτών,των ναυτικών,των καπεταναίων,των πλοιοκτητών,του Πολεμικού και του Εμπορικού μας ναυτικού και του Λιμενικού Σώματος που τους προστατεύει απο τις φουρτούνες της θάλασσας και τους οδηγεί σε γαλήνια και απάνεμα λιμάνια αλλά είναι και προστάτης όλων μας που οι περιστάσεις του βίου σαν λισασμένη θάλασσα απειλούν να μας βυθίσουν,να μας καταποντίσουν ,να μας αφανήσουν''.

Με αυτά τα λόγια και με τις εόρτιες ευχές του απευθύνθηκε σήμερα ο Εφημέριος στο πυκνότατο εκκλησίασμα της μνήμης του Αγίου Νικολάου του εν Μύροις της Λυκίας του Συμπροστάτου και Συμπολιούχου της Ενορίας μας ,του οποίου παλαιά Αγιορείτικη εικόνα φυλάσσεται στο Αριστερό Κλίτος του Ναού επί του τέμπλου.Κατά την Ακολουθία του Όρθρου έγινε χρίσις των πιστών με έλαιο απο την κανδήλα του Αγίου των ναυτικών και μετά την Θ.Λειτουργία τελέσθηκε η αρτοκλασία και ευλογήθηκαν τα κόλλυβα του Αγίου.

Κατόπιν το Δ.Σ του ''Ενοριακού Ταμείου Αλληλεγγύης'', στην προσπάθεια του να μιμηθεί στο ελάχιστο έστω την αρετή της αγάπης που κατείχε στο μέγιστο βαθμό ο εορταζόμενος Άγιος,επισκέφθηκε τον Σύλλογο ΑμΕα ''Άγιοι Ανάργυροι'''οπου προσφέρθηκαν στα παιδιά γλυκίσματα,κούπες για το πρωινό ρόφημα τους και ένα χρηματικό ποσό για τις ανάγκες τους.