Αρχική » Μητροπολίτης » Εγκύκλιοι-Μηνύματα

Πρός

Τούς εὐσεβεῖς Χριστιανούς τῆς καθ’ ἡμᾶς Ἱερᾶς Μητροπόλεως

Ἀδελφοί μου ,

Ὁ Ἐθελοντισμός εἶναι μια ἀπό τίς πιό πολύτιμες καί εὐγενεῖς τάσεις πού ἀναφύονται στα πλαίσια τῆς σύγχρονης κοινωνίας. Ἀξιοποιεῖ τή θέληση καί ἀνάγκη τοῦ ἀνθρώπου να προσφέρει στούς συνανθρώπους του ὑλική βοήθεια καί ἠθική στήριξη. Ἡ χρησιμότητα του εἶναι διπλή . Δέν περιορίζεται μόνο σ’αὐτόν πού ἔχει ἀνάγκη , ἀλλά ἀνέβαζει ἠθικά καί ἐκεῖνον πού προσφέρει , χαρίζοντάς του τήν ἱκανοποίηση τῆς κοινωνικῆς προσφορᾶς. Ἡ χριστιανική συνείδηση ἔχει στενό δεσμό μέ τό κίνημα τοῦ εἰλικρινοῦς ἐθελοντισμοῦ, γιατί « ἱλαρόν δότην ἀγαπᾷ ὁ Θεός».

Ἡ Ἐκκλησία διαχρονικά ἐνεθάρρυνε καί ἄσκησε πρωτοπόρα ἡ ἴδια κάθε μορφῆς ἐθελοντισμό καί σάν μέσο ἀνακούφισης τοῦ πάσχοντος πλησίον καί σάν παιδαγωγία καί ἄσκηση ἀγάπης τοῦ προσφέροντος. Ὁ ἐθελοντισμός ἀποκτᾶ στίς δύσκολες ἡμέρες πού διερχόμαστε λόγῳ τῆς οἰκονομικῆς κρίσεως ἰδιαίτερη ἀξία καί σημασία . Δυστυχῶς ἡ νέα κατάσταση ὁδηγεῖ τό κράτος κοινωνικῆς πρόνοιας σέ ὑποχώρηση. Τό κενό πρέπει νά καλυφθεῖ ἀπό ἐθελοντική προσφορά ἡ ὁποία γιά νά εἶναι ἀποτελεσματική πρέπει νά ὁργανωθεῖ ἔγκαιρα καί σοβαρά.

Ἡ Τοπική μας Ἐκκλησία , μέ τήν ἵδρυση Ὀργανισμοῦ Κοινωνικῶν Δομῶν μέ τήν ἐπωνυμία « Ἀρωγή » δίνει τό παρόν. Ἡ σημερινή παγκόσμια ἡμέρα τοῦ ἐθελοντισμοῦ μᾶς δίνει ἀφορμή γιά γόνιμο προβληματισμό καί νέες ἀποφάσεις στό θέμα αὐτό.

Μέ καλή θέληση καί πνεῦμα ἀλληλεγγύης, ἀξιοποιώντας κάθε φιλότιμη προσπάθεια ἐθελοντισμοῦ , θά μπορέσουμε νά ξεπεράσουμε τίς δυσκολίες καί νά καλύψουμε ἐπιτακτικές ἀνάγκες τῆς χειμαζόμενης κοινωνίας μας.

Μέ πατρικές εὐχές και ἀγάπη

Ὁ Μητροπολίτης σας

† Ο ΘΗΒΩΝ ΚΑΙ ΛΕΒΑΔΕΙΑΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ