Αρχική » Ενοριακά Νέα

Τελέσθηκε η Αγρυπνία για την Θεομητορική Εορτή των Εισοδίων της Κυρίας Θεοτόκου την Κυριακή 20 Νοεμβρίου 2011 από τις 8.00 μ.μ έως τις 12.45 π.μ.

Κατά την Νυκτερινή Λατρευτική Σύναξη εψάλησαν οι Ακολουθίες του Μικρού Αποδείπνου μετά των Χαιρετισμών, ο Μεγάλος Εσπερινός με την Λιτή και την μικρή λιτάνευση της Εικόνος στον πρόναο προεξάρχοντος του παν.π.Πολυκάρπου Εφημερίου του Ι.Ν Αγ.Τριάδος Βαγίων, ο Εόρτιος Όρθρος κατά την διάρκεια του οποίου ακούσθηκαν οι πολυαγαπημένες Καταβασίες των Χριστουγέννων «Χριστός γεννάται δοξάσατε» και προσεφέρθη σε προσκύνηση μικρή Εικόνα της Γεννήσεως του Κυρίου η οποία καθαγιάσθηκε στο Θεοδέγμον Σπήλαιο της Βηθλεέμ και η Θεία Λειτουργία.

Τους Ύμνους έψαλαν εκτός από τους Ιεροψάλτες του Ναού μας, ο κ.Θωμάς Κραβαρίτης Πρωτοψάλτης του Ι.Ν Αγίας Τριάδος Πετρουπόλεως, ο οποίος με την σεμνή παρουσία του και την κατανυκτική φωνή του χρωμάτισε Μοναστηριακά την Αγρυπνία μας και οδήγησε  τους συμπροσευχομένους σε μονοπάτια προσευχής και λατρείας.

Μετά το πέρας προσφέρθηκαν τσάι , αλμυρά και γλυκά εδέσματα  για  όλο το εκκλησίασμα στο Ενοριακό μας Κέντρο.