«Αναζητήστε σανίδα σωτηρίας κοντά στο Θεό.Περιορίστε τις υλικές ανάγκες σας, γιατί δημιουργούν τεράστια βάρη και άγχη. Μη ζηλεύετε ανθρώπους που έχουν χρήματα, ανέσεις, δόξα και ισχύ, αλλά εκείνους που ζουν με αρετή, λογική και ευσέβεια. Μη ζητάτε από το Θεό πράγματα που στηρίζουν μόνο το σώμα σας, αλλά κυρίως, ό,τι είναι καλό και ωφέλιμο για την ψυχή σας. Αλλάξτε ζωή, ανακαλύψτε το νόημα της ζωής, κερδίστε το χρόνο που χάσατε στη μέχρι τώρα πορεία σας στη γη.

Μην απελπίζεστε. Ο Θεός είναι πανταχού παρών και αγαπάει τον άνθρωπο. Το σώμα εύκολα το βολεύεις, την ψυχή όχι. Αν έχεις λεφτά και μπεις σε ένα μεγάλο μαγαζί, το σώμα βολεύτηκε. Αλλά τι μπορείς να βρεις σε ένα, πώς τα λένε αυτά τα μεγάλα μαγαζιά, ναι, σούπερ μάρκετ, για την ψυχή σου; Η ψυχή χρειάζεται άλλα πράγματα. Η ψυχή έχει ανάγκη από ειρήνη, ησυχία, επικοινωνία με το Θεό. Για να συντηρηθεί το σώμα, χρειάζονται αργύρια και επιούσιος άρτος. Η ψυχή για να συντηρηθεί χρειάζεται, θεία τάλαντα, τον επουράνιo Άρτο».

Γέροντας Παίσιος.