Αρχική » Μητροπολίτης » Νέα Ι. Μητροπόλεως

Σᾶς γνωστοποιοῦμε ὅτι τήν 11ην Μαΐου, ἡμέρα Τετάρτη καί ὥρα 10:00 π.μ., θά πραγματοποιηθεῖ σύναξη γιά τούς ἱερεῖς τῆς ἐπαρχίας Λεβαδείας στό Ἐνοριακό Κέντρο τοῦ Ἱεροῦ Ναοῦ Ἁγίου Νικολάου Λεβαδείας (Ζαγαρᾶ) καί τήν 12ην Μαΐου, ἡμέρα Πέμπτη καί ὥρα 10:00 π.μ θά πραγματοποιηθεῖ ἀντίστοιχη σύναξη γιά τούς ἱερεῖς τῶν ἐπαρχιῶν Θηβῶν καί Αὐλίδος στόν Ἱερό Ναό Εὐαγγελιστοῦ Λουκᾶ Θηβῶν.

Εἰς τίς ὡς ἄνω συνάξεις θά πραγματοποιηθεῖ εἰσήγηση ἀπό τόν Πανοσιολογιώτατο Ἀρχιμανδρίτη π. Βασίλειο Ἀθανασόπουλο μέ θέμα: «Εἰδωλοποίησις τῆς σύγχρονης πραγματικότητας» καί θά ἀκολουθήσει ἐνημέρωση γιά τρέχοντα ὑπηρεσιακά θέματα.

Ὑπενθυμίζουμε διά μία εἰσέτι φοράν ὅτι τήν 28ην Μαΐου 2011 θά τελεστοῦν τά ἐγκαίνια τοῦ Ἱεροῦ Ναοῦ τῶν Βοιωτῶν Ἁγίων στόν Ἑλεώνα Θηβῶν .

Ὁ ἐσπερινός τῶν ἐγκαινίων καί τῆς καταθέσεως τῶν τιμίων Λειψάνων θά γίνει στίς 6:30 μ.μ. τήν Παρασκευή 27 Μαΐου 2011. Τό πρωΐ τοῦ Σαββάτου 28 Μαΐου θά τελεστεῖ ἡ ἀκολουθία τοῦ Ὅρθρου καί τῶν ἐγκαινίων καί στή συνέχεια πολυαρχιερατική Θεία Λειτουργία. Ὁ ἑορτασμός αὐτός ἀποτελεῖ ἀκόμα εὐκαιρία γιά συνάντηση καί ἐπικοινωνία ὅλων τῶν Ἐφημερίων καί ἐνοριτῶν τῆς Μητροπολιτικῆς μας περιφερείας.

Πρός τοῦτο παραγγέλομεν ἀφ’ ἑνός μέν νά ένημερώσετε τούς ἐνορίτες σας καί νά μεριμνήσετε γιά τή μετακίνησή τους, ἀφ’ἐτέρου δέ νά μή προγραμματίσετε καμία ἱεροπραξία τό πρωΐ τῆς 28ης Μαΐου .