Αρχική » Ενοριακά Νέα

Την Τετάρτη της Δ΄Εβδομάδος των Νηστειών (30 Μαρτίου 2011) είχαμε την Ευλογία και την Τιμή της παρουσίας στην Ενορία μας του Σεβ.Ποιμενάρχου μας κ.ΓΕΩΡΓΙΟΥ ο οποίος τέλεσε την Προηγιασμένη Θ.Λειτουργία και απευθύνθηκε στο εκκλησίασμα που είχε κατακλίσει τον Ναό τιμώντας με αυτόν τον τρόπο την έλευση Του,  με λόγους οικοδομής και παρακλήσεως αντλώντας χυμούς πνευματικούς από τον λόγο του Αγ.Ιωάννου του Δαμασκηνού για τον Τίμιο Σταυρό. Ο Σεβ.Μητροπολίτης μας έφθασε στον Ναό στις 6.00 μ.μ και αφού ευλόγησε τους πιστούς ανήλθε στον Δεσποτικό Θρόνο και αναγνώσθηκε η Ακολουθία της Θ΄ (ενάτης ) Ώρας.

Ακολούθησε η Αρχιερατική Προηγιασμένη Θ.Λειτουργία που για πρώτη φορά τελέσθηκε στην Ενορία μας,  με τον πένθιμο και κατανυκτικό χαρακτήρα που την διακρίνει, ενώ στο Άγιο Ποτήριο προσήλθαν δεκάδες πιστοί ανάμεσα τους πολλοί νέοι και παιδιά γεγονός που μνημόνευσε ο Επίσκοπος μας στην ομιλία του.

Μετά την Απόλυση στο Ενοριακό μας Κέντρο φιλοξενήσαμε τον Σεβασμιώτατο λιτά, αλάδωτα  και σαρακοστιανά .

Η Είσοδος του Επισκόπου στον Ναό.

Ο Προοιμιακός ψαλμός.

Απο την Προηγιασμένη Θ.Λειτουργία.

''Φως Χριστού φαίνει πάσι''.

Χερουβικός Ύμνος.

Η Θ.Μετάληψη.

Ο Καλός Ποιμήν και το ποίμνιο.

Σταυροαναστάσιμοι λόγοι.

Η Διαμοίραση του Αντιδώρου.