Αρχική » Ενοριακά Νέα

Με ιδιαίτερη λαμπρότητα εορτάσθηκαν τα Αγια Θεοφάνεια στην Ενορία μας, όπως άλλωστε συνέβη σε όλους του Ναούς της Ορθόδοξης Χριστανοσύνης, με την συμμετοχή εκατοντάδων πιστών που προσήλθαν να λειτουργηθούν και να αντλήσουν ''ύδωρ μετ΄εφροσύνης εκ πηγών του σωτηρίου'' όπως χαρακτηριστικά αναφέρει  ένα ιδιόμελο της Δεσποτικής Εορτής.

Στην Πανηγυρική Θεία Λειτουργία που τελέσθηκε ανήμερα στις 6 Ιανουαρίου, μετέλαβαν των Αχράντων Μυστηρίων πάρα πολλοί πιστοί, απόδειξη του ότι κατανοούν πιά ότι η νηστεία της Παραμονής αφορά την Θ.Μετάληψη και όχι την πόση του Μεγάλου Αγιασμού.Μετά την Θ.Λειτουργία τελέσθηκε ο Αγιασμός των Υδάτων με τον Αργυρόδετο Σταυρό που περιέχει τεμάχιο απο το Τίμιο Ξύλο πάνω στο οποίο Σταυρώθηκε ο Αμαμάρτητος Κύριος μας.

Στις Ι.Ακολουθίες προσήλθε και συμπροσευχήθηκε ο νεοεκλεγείς Δήμαρχος του Καλλικρατικού πλέον Δήμου Θηβαίων Στρατηγός κ.Σπυρίδων Νικολάου, τον οποίο καλοσώρισε ο Εφημέριος και τον ευχαρίστησε για την παρουσία του, ευχόμενος καλή δύναμη στα νέα του Καθήκοντα για το καλό της πόλης μας,του Δήμου αλλά και της συνοικίας μας.Τον κ.Δήμαρχο πλαισίωσε ο Δημοτικός Σύμβουλος και Ενορίτης μας κ.Αθ.Σκούμας.

Πριν την Απόλυση ανακοίνωσε τα ονόματα των λαικών μελών του Νέου Εκκλησιαστικού Συμβουλίου για την Επιτροπική περίοδο 2011-2013 ευχόμενος καλή συνέχεια στην Ενοριακή Διακονία και ευχαρίστησε τα απερχόμενα μέλη για την άψογη συνεργασία τους όλα αυτά τα χρόνια.Κατόπιν προσέφερε ένα συμβολικό δώρο στον κ.Αθανάσιο Χατζή ο οποίος βρήκε το φλουρί της Ενοριακής Αγιοβασιλόπιττας που ευλογήθηκε,τεμαχίσθηκε και διαμοιράσθηκε την ημέρα της Πρωτοχρονιάς.