Αγαπητό μου παιδί,

Μὲ τὸ ἄκουσμα τῆς ἐπιτυχίας  σου  καὶ τῆς  εἰσαγωγῆς  σου  στὴν Ἀνώτατη  Ἐκπαίδευση  τῆς Πατρίδας  μᾶς , σπεύδω  νὰ  σου  ἐκφράσω  τὰ  θερμότατα  συγχαρητήριά  μου  καὶ τὶς  ἐγκάρδιες  εὐχές  μου, γιὰ  φωτισμένη   φοίτηση  καὶ  καλὴ  ὁλοκλήρωση  τῶν  σπουδῶν  σου.

Μὴν  ξεχνᾶς  ὅτι  ἡ  Ἐνορία  εἶναι  μία   Μεγάλη  Οἰκογένεια  καὶ  ὅτι  οἱ  χαρὲς τῶν  παιδιῶν  της , μᾶς  κάνουν  νὰ  χαιρόμαστε  ὅλοι. Γι  αὐτὸ  ἡ  χαρά  σου  εἶναι  καὶ  δική  μας  χαρὰ .

Σὰν  Ἐφημέριος  σὲ  διαβεβαιώνω  ὅτι  θὰ  προσεύχομαι  γιὰ  σένα   στὸ  Ἱερὸ  Θυσιαστήριο, ὁ  Θεὸς  μὲ  τὶς  ἀκοίμητες   πρεσβεῖες  τοῦ  Ὁσιομάρτυρος  Ἁγίου  Νικολάου  τοῦ  Νέου  του  Προστάτου  μας, νὰ σὲ  δυναμώνει  καὶ νὰ σὲ  σκεπάζει  κατὰ  τὴν  φοιτητική   σου  πορεία .

Συγχαρητήρια   ὅμως  ἁρμόζουν  καὶ  στοὺς  Ἐκλεκτούς  σου  Γονεῖς , οἱ   ὁποῖοι  τόσο  πολὺ  ἐκοπίασαν , γιὰ νὰ  φτάσεις  σ’ αὐτὴν  τὴν  εὐχάριστη  στιγμὴ  τῆς  ζωῆς  σου  καὶ  νὰ  ἐκπληρωθεῖ  μία  ἀπὸ   τὶς  προσδοκίες  σου .

Σὲ  ἀσπάζομαι  μὲ  ὅλη  μου  τὴν  ἀγάπη

καὶ  σὲ  εὐλογῶ  μέσα  ἀπὸ τὴν  καρδιά  μου .

π.Ευάγγελος