Αρχική » “Επικοινωνία” » Αρχείο παλαιότερων τευχών / Aπρίλιος 2010-Τεύχος 84.

Αριθμ.Τεύχους 84-Απρίλιος 2010

ΟΧΙ  ΣΤΗΝ  ΑΠΟΜΟΝΩΣΗ !

Γιατί όμως ο Θωμάς έδειξε τέτοια δυσπιστία; Πώς δεν θυμήθηκε τις προρρήσεις του Κυρίου για την Ανάστασή Του; Πώς δεν θυμήθηκε την ανάσταση του υιού της χήρας της Ναΐν και του Λαζάρου που τις είχε δει με τα μάτια του; Και τώρα γιατί, ενώ οι άλλοι μαθητές τον διαβεβαίωναν, παρέμεινε δύσπιστος;

Ο θάνατος του Λατρευτού του Κυρίου ασφαλώς τον είχε βυθίσει σε κατάσταση απογοητεύσεως και μελαγχολίας. Εδώ όμως ακριβώς έκανε ένα τραγικό λάθος, απομονώθηκε από τους άλλους μαθητές. Γι’ αυτό και ταλανίστηκε πολύ τόσες μέρες. Οι άλλοι πανηγύριζαν κι αυτός υπέφερε. Δεν ήταν βέβαια άπιστος, αλλά βρισκόταν σε κατάσταση κρίσιμη. Κινδύνευε πολύ.

Και ο Κύριος συγκαταβαίνει στην ολιγοπιστία του Θωμά. Κι έρχεται την ίδια μέρα και ώρα, στον ίδιο τόπο, με τον ίδιο τρόπο, λέγοντας τα ίδια λόγια, για να επαναφέρει το Θωμά στην πίστη. Και με μία τρυφερότητα μοναδική του δείχνει ότι γνωρίζει το δράμα που πέρασε και θέλει να τον οδηγήσει σε πίστη και μετάνοια. Διδάσκει όμως ταυτόχρονα κι αυτόν και όλους μας να μην απομονωνόμαστε ποτέ από τον Κυριακάτικο Εκκλησιασμό και ιδιαιτέρως  όταν μας ζώνουν λογισμοί αμφιβολιών και απογοητεύσεων. Διότι έτσι κινδυνεύουμε. Αλλά να προστρέχουμε στο έλεος του Κυρίου, μέσα στην κοινωνία των πιστών, στην αγία μας Εκκλησία, για να λάβουμε πίστη και δύναμη, χαρά κι ελπίδα. Και να αναφωνούμε μαζί με τον Θωμά: «Ὁ Κύριός μου καί ὁ Θεός μου»!

ΤΟ ΠΑΝΗΓΥΡΙ ΤΟΥ ΑΓΙΟΥ ΜΑΣ

«Το δεύτερο Πάσχα της Ενορίας μας»

Ἀπόδειξη τῆς ἀγάπης καί τῆς εὐλάβειάς μας πρός τόν Ὁσιομάρτυρα Νικόλαο τόν Νέο εἶναι καί τό Ἐτήσιο Ἐνοριακό Πανηγύρι μας τό ὁποῖο διεξάγεται μέ λαμπρότητα κάθε χρόνο στις 8 καί 9 Μαΐου, ἡμέρα πού ἡ Ἐκκλησία μας ἑορτάζει τήν μνήμη του και που λειτουργεί ὡς ἐγερτήριο ψυχῶν.Ἐπίκεντρο τῆς Πανηγύρεως και τῶν λατρευτικῶν ἐκδηλώσεων τῆς Ἐνορίας μας εἶναι τό τεμάχιο ἀπό το χαριτόβρυτο Λείψανο του, τό ὁποῖο ἀπό τόν Δεκέμβριο τοῦ 2000 βρίσκεται ἀποτεθησαυρισμένο στον Ναό μας καί ἀποτελεῖ πηγή δυνάμεως, παρηγορίας, ἐμψύχωσης, ἀλλά καί θεραπείας γιά ὅλους μας.

Ἡ Λιτανεία τοῦ Ι.Λειψάνου καί τῆς Εἰκόνος τοῦ Ὁσιομάρτυρος πού ἐδῶ καί χρόνια ἔχει καθιερωθεῖ νά γίνεται ἀνήμερα τό ἀπόγευμα γιά λόγους λατρευτικούς ἔτσι ὥστε νά ἐπεκτείνεται ὁ Ἑορτασμός σ’ ὁλόκληρη τήν Αγιώνυμη ἡμέρα καί νά μην τελειώνει τό πρωί μετά τήν Θ.Λειτουργία, περιέχει μία οὐσιαστική αξία.Ἡ εὐλογία τοῦ Θεοῦ μέ τίς πρεσβεῖες τοῦ λιτανευομένου Ἁγίου και οἱ προσευχές τῆς Ἐκκλησίας, ἁπλώνονται σε ὅλη τήν ἐπικράτεια τῆς Ἐνορίας μας, σέὅλα τά σπίτια, ἀκόμη καί στά πιό ἀπομακρυσμένα, στίς οἰκογένειες, στούς δρόμους, στά καταστήματα, στό Σχολεῖο, παντοῦ.

Ἔτσι λοιπόν προσκαλούμαστε νά συμμετέ-χουμε στίς Ἱ. Ἀκολουθίες τῆς Πανηγύρεως τοῦ Ἐνοριακοῦ μας Ναοῦ στίς 8 καί 9 Μαΐου κάθε χρόνο, να τιμοῦμε τόν Ἅγιο  και με την προσωπική και την Οικογενειακή παρουσία μας, νά δίνουμε και νά παίρνουμε τιμή ἀπό Ἐκεῖνον ὁ ὁποῖος εἶναι «τῶν νοσούντων ἰατρός χωρίς ἀμοιβή, καί βοηθός ἐκείνων πού βρίσκονται σέ κάθε ἀνάγκη, παρηγορητής θερμός ἐκείνων πού βρίσκονται σέ θλίψη καί ὑποστηρικτής ὅλων ὅσων ἀντιμετωπίζουν δύσκολες περιστάσεις».

2000 – 2010

ΔΕΚΑ ΧΡΟΝΙΑ ΣΩΜΑΤΙΚΗΣ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣ ΤΟΥ ΑΓΙΟΥ ΜΑΣ.

ΕΠΕΤΕΙΟΣ ΕΛΕΥΣΕΩΣ ΙΕΡΟΥ ΛΕΙΨΑΝΟΥ.

"Aπρίλιος 2010-Τεύχος 84."
Πατήστε εδώ για να δείτε το έντυπο στην πραγματική του μορφή