Αρχική » Ενοριακά Νέα
Με σεμνή λαμπρότητα και ταπεινή μεγαλοπρέπεια εορτάσαμε και φέτος με την Χάρι και την ανοχή του Θεού, την Αναστάσιμη και Ανοιξιάτικη μνήμη του Αγίου Οσιομάρτυρος Νικολάου του Νέου του εν Βουνένοις, μαζί με τις υπόλοιπες είκοσι Ενορίες σε ολόκληρη την Ελλάδα,τα δύο  Μοναστήρια στην Μητρόπολη μας -Μονή Υψηλάντη και Μονή Καμπιών-και τα δεκάδες Παρεκκλήσια που βρίσκονται διάσπαρτα τόσο στον νομό μας-Παλαιοπαναγιά,Λευκτρα,Εγγλεζονήσι- όσο και σε ολόκληρη την επικράτεια.Η Ενορία μας φέτος εόρταζε και τα δέκα χρόνια απο την έλευση και παραμονή σε αυτήν, του Τεμαχίου από τα Λείψανα του Αθλητού της Πίστεως μας και ως εκ τούτου οι φετεινές Λατρευτικές Συνάξεις είχαν κάτι το ξεχωριστό,το επίσημο,το διαφορετικό.
      Όλοι μας λοιπόν, Εκκλησιαστικό Συμβούλιο, Κυρίες του Ενοριακού Ταμείου Αλληλεγγύης,Ιεροψάλτες,Νεωκόρες,Πνευματικά παιδιά και πολλοί Ενορίτες δουλέψαμε με αγάπη,με αφοσίωση και ενδιαφέρον όλες τις προηγούμενες ημέρες ούτως ώστε ο Ναός μας να ετοιμασθή για να υποδεχθή την εορτή του Αγίου μας αλλά και την σημαντική επέτειο των δέκα χρόνων σωματικής Παρουσίας Του ανάμεσα μας.

Την παραμονή στις 8 Μαίου ώρα 7.00 μ.μ εψάλη ο Μεγάλος Πανηγυρικός Εσπερινός με αρτοκλασία χοροστατούντος του Σεβ.Μητροπολίτου Χαλκίδος κ.ΧΡΥΣΟΣΤΟΜΟΥ ο οποίος κήρυξε τον Θείο λόγο και πραγματικά συνεπήρε το ενθουσιασμένο εκκλησίασμα, που άκουγε τον Φιλέορτο Ιεράρχη να αναφέρεται στο Μαρτύριο του Αγίου όπως το υμνολογεί ο Υμνογράφος της Ακολουθίας και να τονώνει την πίστη του ιδικά στις δύσκολες ημέρες που διερχόμαστε.

Το πρωινό της Κυριακής -του Τυφλού- και της Αγιονύμου ημέρας 9 Μαίου μετά τον Εόρτιο Όρθρο τελέσθηκε η Πανηγυρική Αρχιερατική Θ.Λειτουργία ιερουργούντος του Σεβ.Μητροπολίτου Βερατίου, Αυλώνος και Κανίνης κ.ΙΓΝΑΤΙΟΥ τον οποίο η Βοιωτία θυμάται ως Εφημέριο, Ιεροκήρυκα, Πνευματικό και Ηγούμενο της Ι.Μονής Οσίου Σεραφείμ.Ο Σεβ.κ.ΙΓΝΑΤΙΟΣ διακονεί την Εκκλησία με ζήλο Ιεραποστολικό στην Ι.Αρχιεπισκοπή Αλβανίας δίνοντας την Μαρτυρία του Ιησού στην απο πλευράς πνευματικής ταλαιπωρημένη αυτή χώρα.Καθ΄όλη την διάρκεια της ημέρας δεκάδες φιλάγιοι κατέφθαναν για να λάβουν την ευλογία του Οσιομάρτυρος και να ακουμπίσουν πάνω του το άγχος,τις αγωνίες,τις ανησυχίες και τα καθημερινά προβλήματα τους, ζητώντας απο Αυτόν Χαράν και Ειρήνην και Υγείαν όπως ψάλλουμε στην Παράκληση Του.

Στις 6.30 μ.μ εψάλη ο Εσπερινός και στην συνέχεια ο Παρακλητικός Κανόνας και τα Εγκώμια του Αγίου.Αργότερα ακολούθησε η Λιτάνευση του Σεπτού Λειψάνου και της Ιεράς Εικόνος του Οσιομάρτυρος Νικολάου προς Ευλογίαν των Ενοριτών και των ευλαβών Προσκυνητών κάτω απο τους χαρμόσυνους ήχους της Φιλαρμονικής του Δήμου Θηβαίων που παιάνιζε υπό την Δ/η του Μαέστρου κ.Σ.Θεοδώρου.Στις Λατρευτικές Συνάξεις συμμετείχαν ο Βουλευτής κ.Μ.Γιαννάκης, ο Δήμαρχος Θηβαίων κ.Ν.Σβίγγος με την σύζυγό του,ο Διοικητής του ΚΕΠΒ Θηβών Ταξίαρχος κ.Αν.Φουρίκης με την σύζυγό του, οι Αντιδήμαρχοι κ.Π.Βενιζέλος και  κ.Κ.Βενιζέλος, ο Πρόεδρος του Δημ.Συμβουλίου κ.Ε.Μαμμής,ο Προεδρος της ΔΗΚΕΘ κ.Γ.Κατσέλης,o Δ/ης του ΕΠΑΛ Θηβών κ.Ι.Καφώρος και πλήθος πιστών που ακολούθησε την Λιτανευτική πομπή και με την επιστροφή στον Ναό πέρασε κάτω απο το Άγιο Λείψανο που κρατούσαν υπομονετικά οι Στρατιώτες που πλαισίωσαν τιμητικά τον Άγιο μας.

Τους Ύμνους απέδωσαν θαυμάσια ο Πρωτοψάλτης του Ι.Ν Αγίας Τριάδος Πετρουπόλεως κ.Θωμάς Κραβαρίτης και οι Ιεροψάλτες του Ναού μας κ.Δημ.Αναδιώτης και κ.Αθ.Θεοδοσίου.

Ας ευχηθούμε στον Άγιο Νικόλαο τον Νέο να μας αξιώνει για πολλά ακόμη χρόνια να τον τιμούμε, παίρνοντας κυρίως εμείς οι ίδιοι Τιμή από Εκείνον, να χαρίζει στον καθένα ότι επιθυμεί η καρδιά του και να εκπληρώνει κάθε ευσεβή πόθο και κάθε ευγενική επιθυμία.