Αρχική » Ενοριακά Νέα

ΤΟ ΠΑΝΤΙΜΟ ΛΕΙΨΑΝΟ ΤΟΥ ΑΓΙΟΥ ΜΑΣ-
Ο ΠΟΛΥΤΙΜΟΣ ΘΗΣΑΥΡΟΣ ΜΑΣ

Με κατάνυξη και μυστική χαρά τελέσθηκε και φέτος η Αγρυπνία για την έλευση και ενθρόνιση του Ιερού Λειψάνου του Οσιομάρτυρος Νικολάου του Νέου Του Προστάτου και Φύλακος μας.Παρ όλες τις άσχημες καιρικές συνθήκες πάρα πολλοί πιστοί προσήλθαν και συνεόρτασαν.Στην νυκτερινή Ακολουθία ιερούργησαν οι, Πρωτ.π.Ιωάννης Κόλλιας Εφημέριος του Ι.Ν Αγίου Γεωργίου Ν.Ζωής Περιστερίου,ο Παν.π.Πολύκαρπος Καραμαρούδης Εφημέριος του Ι.Ν Αγ.Τριάδος Βαγίων ο Αιδ.π.Ανάργυρος Πίττας Κληρικός της Ι.Μ Φθιώτιδος και οι Ιερολ.Διάκονοι π.Δανιήλ ΣτέφαςΑρχιδιάκονος της Ι.Μητροπόλεως μας και π.Ιερώνυμος ΦωτάκηςΔιάκονος της Ι. Μητροπόλεως Περιστερίου. Τους Ύμνους έψαλαν Μοναχές της Ι.Μονής Μαζαρακίου Βαγίωνη Οποία μας εδώρισε το Ιερό Λείψανο στις 10 Δεκεμβρίου 2000 δια χειρών της Γερόντισσας Ευπράξιας Μοναχής.Η Αγρυπνία τελέσθηκε κατά το Αγιορείτικο Τυπικό με την Λιτή,τους Πολυελαίους και την Προσκύνηση του Ι.Λειψάνου στους Αίνους και την χρίση με έλαιο εκ της Κανδήλας του Αγίου ενώ στο Άγιο Ποτήριο προσήλθε το μεγαλύτερο μέρος του πολυπρόσωπου εκκλησιάσματος.