Αρχική » Επίκαιρα κείμενα

Ο ΚΑΤΗΧΗΤΙΚΟΣ ΛΟΓΟΣ

ΤΟΥ ΙΕΡΟΥ ΧΡΥΣΟΣΤΟΜΟΥ

Που διαβάζεται στην Πασχαλινή Θ.Λειτουργία.

(Στην δημοτική)

Α

ν συμβαίνει κάποιος να σέβεται και ν΄ αγαπά τον Θεό, ας απολαύσει αυτή την όμορφη και Λαμπροφόρο Πανήγυρη (την κοσμοπλημμύρα).

Αν είναι κάποιος ευγνώμων (συνεπής) υπηρέτης, (που βιώνει την ευεργετική και Σωτήριον Ανάσταση του Κυρίου) ας προσέλθει με χαρά (και συμμετάσχει) στο Δείπνο (του Αναστάντος) Κυρίου.

Αν κάποιος αγωνίσθηκε, νηστεύοντας, ας απολαύσει τώρα την αμοιβή (όχι με χρήματα, αλλά κοινωνώντας του Αγίου Σώματος και Αίματος του Αναστάντος Κυρίου).

Όποιος δούλεψε (στο πνευματικό χωράφι) από την πρώτη ώρα, ας εισπράξει τώρα τον δίκαιο μισθό.

Όποιος ήλθε στο (πνευματικό) χωράφι (και άρχισε να εργάζεται καθυστερημένα) μετά την εννάτη πρωινή, ας απολαύσει κι΄ αυτός την Κοσμοσωτήριον Ανάσταση.

Όποιος άρχισε την επιτέλεση των πνευματικών καθηκόντων του μετά το μεσημέρι, ας μη διστάζει, και τούτο διότι δεν πρόκειται σε τίποτα να στερηθεί.

Όποιος προσήλθε στον Χριστό καθυστερημένος κατά την τρίτην απογευματινήν ώρα, ας πλησιάσει χωρίς να φοβήται.

Όποιος προσήλθε (ακόμη και την τελευταία ώρα και στιγμή της ημέρας, δηλαδή) κατά την πέμπτην απογευματινήν (ας μη φοβηθεί που αργοπόρησε, διότι αφού ο Θεός ο Κυρίαρχος των πάντων, κατά-δέχεται και αυτόν που εκοπίασε την τελευταία ώρα με την ίδια αγάπη  και φιλανθρωπία), όπως αυτόν που εργάσθηκε από την πρώτη ώρα.

Αναπαύει τον τελευταίον όπως και εκείνον, που αγωνίσθηκε από την αρχή. Και τον καθυστερημένο σπλαχνίζεται και τον πρώτο περιποιείται και σ΄ εκείνον προσφέρει και σε τούτον δωρίζει (τα αγαθά του), και τα καλά έργα εκτιμά, αλλά και την αγαθή διάθεση αναγνωρίζει. Και τα αγαθά έργα εκτιμά, αλλά και την προαίρεση (για καλά έργα) επαινεί.

(Οπότε) λοιπόν, εισέλθετε όλοι στη χαρά του Αναστάντος Κυρίου σας. Και οι πρώτοι (στην προσέλευση) και οι καθυστερημένοι απολάυσατε τον (δίκαιο) μισθό σας. Πλούσιοι και φτωχοί γλεντήστε (πνευματικά χωρίς να μειονεκτείτε). Και εκείνοι που αγωνισθήκατε (και συγκρατήσατε τα πάθη σας) και εκείνοι που αμελήσατε, ας τιμήσετε τη σημερινή Ημέρα.

Και εκείνοι που νηστεύσατε και εκείνοι που δεν νηστεύσατε ευφρανθείτε (χατιρικώς) σήμερα. Η (Αγία) Τράπεζα είναι γεμάτη (από το Σώμα και το Αίμα του Κυρίου) απολαύστε (την) όλοι. Ο Κύριος είναι πλουσιοπάροχος (στην πνευματική και σωτήρια τροφή) κανείς δε να μη φύγει πεινασμένος. Όλοι όσοι πιστεύετε απολαύστε το Πνευματικό Τραπέζι.

Όλοι απολαύστε τα πλουσιοπάροχα αγαθά της Αγαθωσύνης του Κυρίου.

Κανείς ας μη θρηνεί για φτώχεια (πνευματική). Διότι ήδη καταδείχτηκε η Θεία Βασιλεία, η προορισμένη για όλους. Κανείς ας μη κτυπιέται (κλαίοντας) για σφάλματα, διότι ήδη από τον Τάφο (του Κυρίου) επήγασε η συγχώρηση.

Κανείς (πλέον) ας μη φοβάται τον θάνατο, διότι μας εγλύτωσε (από την φθορά του θανάτου) ο θάνατος Του Κυρίου μας, όμως (ο Κύριος) τον εξαφάνισε (ωσάν να έπεσε ο ωκεανός επάνω σε μια μικρή φωτιά).

Ελαφυραγώγησε τον Άδη, Εκείνος (ο Κύριος) που κατέβηκε στον Άδη. Φαρμάκωσε τον Άδη μόλις (ο Άδης) γεύθηκε την σάρκα Του.

Και αυτό το γεγονός που προείδε ο Προφήτης Ησαΐας, εβροντοφώναξε (στον Χριστό:). Ο Άδης, λέγει, (ο Ησαΐας) φαρμακώθηκε, όταν σε συνάντησε (κάτω στο αβυσσαλέο βασίλειό του, Χριστέ).

Επικράνθη διότι καταργήθηκε.

Επικράνθη, διότι γελοιοποιήθηκε.

Επικράνθη, διότι θανατώθηκε.

Επικράνθη, διότι εκρημνίσθη (έχασε την ουσία της υποστάσεώς του).

Εδέχθη σώμα θνητό (το Σώμα του Χριστού) και (ξαφνιάσθηκε μόλις) βρέθηκε ενώπιον του Θεού.

Εδέχθη γήινο σώμα και αντιμετώπισε τον Κυρίαρχο του Ουρανού. Εδέχθη εκείνο (το υλικό στοιχείο-σώμα) που έβλεπε και βρέθηκε κατακρημνισμένος (έφαγε τα μούτρα του πέφτοντας) από Εκείνο (το γεγονός) που δεν έβλεπε (του ήλθε από εκεί, που δεν το περίμενε)!

Που είναι, λοιπόν, θάνατε, το θανατηφόρο δάγκωμά σου;!

Που είναι, λοιπόν, Άδη, η νίκη σου;

Ανέστη ο Χριστός κι΄ εσύ καταρρακώθηκες!

Ανέστη ο Χριστός και κατακρημνήσθηκαν οι Δαίμονες!

Ανέστη ο Χριστός και πανηγυρίζουν οι Άγγελοι!

Ανέστη ο Χριστός και κυριαρχεί η (αιώνια) ζωή.

Ανέστη ο Χριστός και δεν θα μείνει κανείς νεκρός στο μνήμα (κατά την Δευτέρα του Κυρίου Παρουσία).

Διότι αφού αναστήθηκε ο Χριστός ανάμεσα από τους νεκρούς, έγινε το ξεκίνημα της αναστάσεως (όλων των απ΄ αιώνων) νεκρών.

Σ΄ αυτόν ανήκει η δόξα και η εξουσιαστική κυριαρχία εις τους απέραντους αιώνες. Αμήν.

π.Αθανάσιος Αθανασίου