Το ομορφότερο χαμόγελο δεν είναι των ευτυχισμένων! Είναι των ανθρώπων που αντέχουν στα δύσκολα! ▫️Ο χρόνος μετριέται σε ώρες και η ζωή σε συναισθήματα! ▫️Όλα είναι περαστικά, αρκεί να κάνουμε χώρο να περάσουν! ▫️Όλοι χρωστάμε κάπου, μια συγνώμη! ▫️ Είμαστε πιο δυνατοί απ’όσο νομίζουμε! π Σπ Ρ.

Αρχική » Λειτουργικά κείμενα » Μηναία

Μηναίον Μαρτίου

Σύμφωνα με το Βιβλίο της Γενέσεως τον μήνα Μάρτιο έγινε η Δημιουργία του ανθρώπου και όλης της κτίσεως.Επίσης τον μήνα αυτόν έγινε η Διάβαση της Ερυθράς Θάλασσας,ο Ευαγγελισμός της Παρθένου,το Πάθος και η Ανάσταση του Κυρίου.Οι Λατίνοι τον θεωρούσαν πρώτο μήνα του χρόνου (Πρίμους)ως αρτίο και τέλειο σε σχέση με τον Φεβρουάριο που ήταν ατελής και ακρωτηριασμένος.Περιέχει 31 ημέρες και η κυριότερη Εορτή είναι του Ευαγγελισμού.

Πατήστε πάνω στο pdf και διαβάστε τις Ακολουθίες του μήνα.

Πατήστε εδώ για να δείτε το επισυναπτόμενο αρχείο