Ο χρόνος της ζωής μας είναι ένα δάνειο που μας χαρίζει ο Θεός. Το δάνειο πρέπει να το επιστρέψουμε σε ένα βιβλιάριο που θα έχει τα έργα μας, καθώς και τα ένσημα που έχουμε κολλήσει σε αυτή την ζωή, για να μας δώσει ο Θεός στη συνέχεια την αιώνια σύνταξη στη Βασιλεία των Ουρανών. Γέροντας Εφραίμ Σκήτης Αγίου Ανδρέα

Αρχική » Λειτουργικά κείμενα » Μηναία

Μηναίον Φεβρουαρίου

Fedruare στα Λατινικά σημαίνει κάθαρση .Οι Ρωμαίοι λοιπόν τον μήνα αυτόν καθάριζαν τις πόλεις και τους αγρούς.Το Ιουλιανό Ημερολόγιο του αφήρεσε μία ημέρα απο 30 σε 29 και επι Αυγούστου Καίσαρος του αφερέθηκε άλλη μία η οποία προστέθηκε στον Μήνα Άυγουστο εις τιμήν του Αυτοκράτορα.

Όταν περιέχει 29 ημέρες ονομάζεται (και ο χρόνος ολόκληρος) Δίσεκτος.Οι κυριότερες Εορτές του είναι της Υπαπαντής (2) και του Αγίου Χαραλάμπους(10).

Πατήστε πάνω στο pdf και διαβάστε τις Ακολουθίες του μήνα.

Πατήστε εδώ για να δείτε το επισυναπτόμενο αρχείο