Αρχική » Μητροπολίτης » Νέα Ι. Μητροπόλεως

ΤΑ ΟΝΟΜΑΣΤΗΡΙΑ ΤΟΥ ΣΕΒ.ΠΟΙΜΕΝΑΡΧΟΥ ΜΑΣ.

Τήν Δευτέρα τοῦ Πάσχα 25η Ἀπριλίου, ἡμέρα κατά τήν ὁποία ἡ ἐκκλησία μας τιμᾷ τήν μνήμη τοῦ Ἁγίου Ἐνδόξου Μεγαλομάρτυρος Γεωργίου τοῦ Τροπαιοφόρου, ἔχει τήν ὀνομαστική του ἑορτή ὁ Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης καί Ποιμενάρχης μας κ. ΓΕΩΡΓΙΟΣ .

Κυριακή τοῦ Πάσχα ἐσπέρας 24-4-11

Ο Σεβασμιώτατος θά χοροστατήσει στόν Πανηγυρικό Εσπερινό τοῦ Ἱεροῦ Ναοῦ Ἁγίου Γεωργίου Ἀραχώβης   καί ἐν συνεχείᾳ τῆς λαμπρᾶς λιτανείας τῆς εἰκόνος τοῦ Ἁγίου.

Δευτέρα τοῦ Πάσχα 25-4-11.

Θά λειτουργήσει στόν  Ἱερό Ναό Ἁγίου Γεωργίου πόλεως Λεβαδείας. Κατά τήν διανομή τοῦ ἀντιδώρου θά δεχθεῖ καί τίς εὐχές τοῦ ἐκκλησιάσματος.

11:30 π.μ – 13:30 μ.μ

Θά δεχθεῖ εὐχές στήν αἴθουσα τελετῶν τῆς Ἱερᾶς Μητροπόλεως (παραπλεύρως τοῦ Μητροπολιτικοῦ Ναοῦ Λεβαδείας ).

Τό Ἀπόγευμα καί ὥρα 7:30 μ.μ  Θά χοροστατήσει στόν πανηγυρικό ἑσπερινό τοῦ  Ἱεροῦ Ναοῦ Ἁγίου Γεωργίου πόλεως Θηβῶν   μέ συμμετοχή τῶν ἱερέων τῆς πόλεως. Τά ἀναλόγια θά διακονήσουν οἱ χοροί τῶν μοναζουσῶν τῶν Ἱερῶν Μονῶν τῆς Μητροπόλεώς μας.Μετά τό πέρας τοῦ ἑσπερινοῦ θά δεχθεῖ εὐχές στό παρακείμενο πνευματικό κέντρο τῆς ἐνορίας .

Ἐπιθυμία τοῦ Σεβασμιωτάτου εἶναι νά μήν Τοῦ προσφερθοῦν προσωπικά δῶρα, ἀλλά ἡ ἐκπεφρασμένη ἀγάπη πολλῶν χριστιανῶν ὅπως καί στό παρελθόν νά διατεθεῖ γιά τήν ἀνακούφιση ἐμπεριστάτων συνανθρώπων μας στό «Ταμεῖον Ἀλληλεγγύης Ἀπόρων Φοιτητῶν καί Ἐκτάκτων Περιστάσεων» τῆς Ἱερᾶς Μητροπόλεως Θηβῶν και Λεβαδείας ἤ στά Ἰδρύματα τῆς Βοιωτικῆς Ἐκκλησίας.

Ἐκ τῆς Ἱερᾶς Μητροπόλεως

ΙΕΡΑΤΙΚΗ ΣΥΝΑΞΗ

Την Πέμπτη 31 Μαρτίου 2011 στις 10.00 π.μ πραγματοποιήθηκε Ιερατική Σύναξη των Κληρικών της Επαρχίας Θηβών με την Πατρική Παρουσία του Σεβ.Μητροπολίτου μας κ.ΓΕΩΡΓΙΟΥ στο Πνευματικό Κέντρο του Ι.Ν Αγίου Αθανασίου Θηβών.Στην Σύναξη μίλησε ο Αιδεσιμολ.Πρωτοπρεσβύτερος π.Θεμιστοκλής Χριστοδούλου Κληρικός της Ιεράς Αρχιεπισκοπής Αθηνών με θέμα τις Εξορκιστικές Ευχές της Εκκλησίας μας και την χρήση τους με σκοπό την πνευματική βοήθεια των Χριστιανών.

Μετά την εισήγηση ακολούθησε διάλογος και αφού έγινε αναφορά σε ποιμαντικά και διοικητικά θέματα ο Σεβ.ευχήθηκε στους Πατέρες τα δέοντα για τις Ημέρες που έρχονται.

ΕΚΔΗΛΩΣΗ ΠΡΟΣ ΤΙΜΗΝ
ΤΩΝ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΩΝ

Την Πέμπτη 28 Ιανουαρίου 2010 στις 6.00 μ.μ και στον Ιερό Ναό Αγίου Γεωργίου Θηβών προσκάλεσε ο Σεβ.Μητροππολίτης μας κ.Γεώργιος τους Εκπαιδευτικούς της Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης, στον Εσπερινό για την Εορτή των Αγίων Τριών Ιεραρχών, και στην συνεχεια στο Συνεδριακό Κέντρο του Δήμου Θηβαίων στην Εκδήλωση με εισηγητή τον ελλογ.κ.Σταμάτιο Πορλετάνο, Λέκτορα του Π.Τ.Δ.Ε του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων με θεμα:  Διαπολιτισμικότητα και Καθολικότητα στην προσέγγιση Ελληνισμου και Χριστιανισμού.

ΣΥΝΑΞΗ ΝΕΩΝ ΤΗΣ ΙΕΡΑΣ ΜΑΣ ΜΗΤΡΟΠΟΛΕΩΣ

Ο Σεβ.Ποιμενάρχης μας κ.κ ΓΕΩΡΓΙΟΣ προσκάλεσς τους νέους και τις νέες της Τοπικής μας Εκκλησίας την Δευτέρα 4 Ιανουαρίου 2010 στο Πνευματικό Κέντρο του Δήμου Αλιάρτου για επικοινωνία μεταξύ τους και με τον Ίδιο μέσα σε μιά χαρούμενη φιλική ατμόσφαιρα.

Ο ΣΕΒΑΣΜΙΩΤΑΤΟΣ ΠΑΤΕΡΑΣ ΜΑΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΟΣ ΣΤΟΝ ΝΑΟ ΜΑΣ

Οἱ λατρευτικές ἐκδηλώσεις θά πραγματοποιηθοῦν σύμφωνα μέ τό ἑξῆς πρόγραμμα :