Ο χρόνος της ζωής μας είναι ένα δάνειο που μας χαρίζει ο Θεός. Το δάνειο πρέπει να το επιστρέψουμε σε ένα βιβλιάριο που θα έχει τα έργα μας, καθώς και τα ένσημα που έχουμε κολλήσει σε αυτή την ζωή, για να μας δώσει ο Θεός στη συνέχεια την αιώνια σύνταξη στη Βασιλεία των Ουρανών. Γέροντας Εφραίμ Σκήτης Αγίου Ανδρέα

Αρχική » Ενοριακά Νέα

Την Αγρυπνία για την Παναγία μας την Γερόντισσα τελέσαμε την Πέμπτη 1η Δεκεμβρίου 2022 .

Στο Ιερό Βήμα του Ναού μας πίσω από την Αγία Τράπεζα βρίσκεται ενθρονισμένο το αντίγραφο της Θαυματουργού Εικόνος της Γεροντίσσης το οποίο  μας απέστειλαν οι Πατέρες από την Ι.Μονή Παντοκράτορος του Αγίου Όρους και εκεί εκδηλώνουμε τον Θεομητορικό μας σεβασμό.

Μετά την Κατανυκτική Αγρυπνία δόσαμε την ευκαιρία στους άνδρες που εκκλησιάσθηκαν να εισέλθουν εντός του Ι.Βήματος και να προσκυνήσουν την Γερόντισσα μας.