Αρχική » Ο Ναός μας » Διδακτικά και Ωφέλιμα

Όταν βλέπετε άνθρωπο να έχει παρασυρθή και να έχει αμαρτωλή ζωή, αλλά να είναι πονόψυχος να βλέπει ας πούμε έναν άρρωστο και να ραγίζει η καρδιά του ή έναν φτωχό και να τον βοηθάει από εκεί να καταλάβετε ότι αυτόν δεν θα τον αφήσει ο Θεός , θα τον βοηθήση.Και όταν βλέπετε έναν άνθρωπο απομακρυσμένο από τον Θεό να είναι σκληρός και άσπλαχνος, τότε πρέπει να κάνετε μέρα νύχτα προσευχή, να κάνει « αποβίβαση » ο Θεός στην καρδιά του , για να πάρει στροφή.

Τα κρίματα του θεού είναι άβυσσος.Ένα πράγμα ξέρω: όσοι ζουν κοσμική ζωή , γιατί δεν βοηθήθηκαν , αλλά παρασύρθηκαν ή και σπρώχθηκαν στο κακό , ενώ είχαν καλή διάθεση , αυτοί συγκινούν τον Θεό και ο Θεός θα τους βοηθήση. Θα χρησιμοποιήση διάφορους τρόπους ,να βρουν τον δρόμο τους . Δεν θα τους αφήσει.

Άγιος Παΐσιος Αγιορείτης

Πηγή: synaxipalaiochoriou.blogspot.com