Πόσα δάκρυα χύθηκαν μπροστά σε εικονίσματα; Πόσοι αμαρτωλοί γονάτισαν σαν τους αγίους για να ζητήσουν θείο έλεος; Πόσα καντήλια άναψαν για να φωτίσουν τα σκοτάδια μίας μεγάλης νύχτας; Πόσες προσευχές έγιναν κλάμα γιατί ίσως ήταν πρώτη φορά που στη συνάντηση με τον Θεό ένιωσαν αληθινή αγάπη; Δ.Τ.

Συγχωρῶ, σημαίνει βλέπω τόν ἄλλο ὅπως εἶναι, μέ τήν ἁμαρτία του καί τήν ἀνυπόφορη πλευρά του, μέ ὅλα τά βαρίδια του καί τά ἐλαττώματά του, καί λέω:

– θά σέ κουβαλήσω, ὅπως ἕνα σταυρό, θά σέ κουβαλήσω μέχρι τή Βασιλεία τοῦ Θεοῦ, εἴτε τό θέλεις εἴτε ὄχι. Καί εἴτε εἶσαι καλός εἴτε εἶσαι κακός, θά σέ κουβαλήσω στούς ὤμους μου, θά σέ φέρω μπροστά στόν Κύριο καί θά πῶ:

Κύριε, ὅλη μου τή ζωή κουβάλησα αὐτόν τόν ἄνθρωπο, γιατί φοβόμουνα μήπως χαθεῖ . Τώρα εἶναι δικό Σου τό θέμα νά τόν συγχωρήσεις, στό ὄνομα τῆς δικῆς μου συγχώρεσης, μέ τό ἄπειρο Ἔλεός Σου, καί νά τόν δεχθεῖς στήν ἀγκαλιά τῆς Ἀγάπης Σου!

Τοῦ Μητροπολίτη Anthony Bloom,
ἀπό τό βιβλίο "Τό Μυστήριο τῆς ἴασης".