Αρχική » Νεότητα » Νεανικές Συνάξεις

Το ενδιαφέρον της Ενορίας για την νεότητα

Νεανικὲς Συνάξεις ὅλων τῶν βαθμίδων.

Σύναξῃ για φοιτητὲς κάθε μῆνα.

Χειροτεχνία για τὴν ἐνίσχυση τοῦ Φιλανθρωπικοὺ Ἔργου.

Ἐπισκέψεις στο 6ο Δημ.Σχολεῖο καὶ στο Νηπιαγωγεῖο.

Προσφορὰ γλυκισμάτων στα παιδιά που ἐκκλησιάζονται τὴν Κυριακή μετά την Θ.Λειτουργία.

Συνεργασία με το Ι.Ε.Κ, το 6ο Δημ.Σχολείο, το Νηπιαγωγείο και έναν Ιδιωτικό Παιδ.Σταθμό.

Εβρομαδιαία μαθήματα Παραδοσιακών Χορών(Δωρεάν).

ΤΑ ΣΧΟΛΕΙΑ ΜΑΣ

Στόν χῶρο τῆς Ἐνορίας  λειτουργεί τό 6ο Δημ.Σχολεῖο ἐνῶ τά παιδιά τοῦ Γυμνασίου φοιτοῦν στό Δ΄ Γυμνάσιο καί τοῦ Λυκείου ἐπί τό πλεῖστον στό Α΄ Λύκειο. Στά σχολεῖα αὐτά φοιτοῦν τά παιδιά τῶν Ἐνοριτῶν, τά δικά μας παιδιά. Ἡ ποιμαντική φροντίδα μας ἐκτείνεται καί στους χώρους τῶν Σχολείων. Διδάσκαλοι, Καθηγητές καί μαθητές πρέπει νά ἀπολαμβάνουν την στοργή καί τήν Ἀγάπη τῆς Ἐνορίας τους.

Ὁ Ἁγιασμός γιά τήν ἀρχή τοῦ Σχολικοῦ Ἔτους, Ἐκκλησιασμός τοῦ Σχολείου, ἡ Φιλοξενία τῶν μαθητῶν, οἱ Ἐπισκέψεις τοῦ Ἱερέα, ἡ μέριμνα γιά τά πτωχά καί ἄρρωστα παιδιά, ἡ Ἐπιβράβευση τῶν ἄριστων μαθητῶν, ἡ μαθητική Θ. Λειτουργία κ.ἄ., φανερώνουν τήν ποιμαντική φροντίδα τῆς Ἐνορίας. Σημαντική ὅμως ἀπό πλευρᾶς πνευματικῆς εἶναι καί ἡ μνημόνευση τῶν ὀνομάτων τῶν μαθητῶν σέ κάθε Θ. Λειτουργία στήν προσκομιδή τοῦ Ναοῦ μας.

Εἶναι μία λειτουργική πράξη πού δίνει στά παιδιά ὑγεία, φώτιση, δύναμη καί προσανατολισμό.

ΕΣΠΕΡΙΝΟΣ ΑΓΙΟΥ ΕΦΡΑΙΜ ΤΟΥ ΝΕΟΦΑΝΟΥΣ(2 Ιανουαρίου)

Βράβευση νέων φοιτητῶν.

ΚΥΡΙΑΚΗ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΛΗΞΗ ΤΟΥ ΣΧΟΛ. ΕΤΟΥΣ:

Βράβευση  δύο ἀριστοῦχων μαθητῶν εἰς μνήμην τῶν Μακαριστών Ιερέων

του π. Γεωργίου Μακρυγένη και του π. Αλεξάνδρου Αγγούρια.