Αρχική » Ο Ναός μας

Η ΕΝΟΡΙΑ ΜΑΣ

Όταν λέμε Ἐνορία ἐννοοῦμε ἕναν καθορισμένο Ἐκκλησιαστικό χῶρο ὅπου οἱ πιστοί ἀποκαθιστοῦν καί διατηροῦν τή σχέση τους με τόν Θεό μέσα ἀπό τήν Μυστηριακή καί Λατρευτική ζωή.

κάθε νας πό μς νήκει στήν νοριακή Κοινότητα ς μέλος της (νορίτης- νορίτισσα) χοντας λα τά προνόμια, τά δικαιώματα λλά καί τίς ποχρεώσεις το νορίτη.

Οἱ ποιμαντικές προσπάθειες τῆς Ἐνορίας μᾶς βοηθοῦν στό νά καταλάβουμε ὅτι ἀπό την στιγμή πού κατοικοῦμε στήν συνοικία τοῦ Ταχίου, ἀνήκουμε φυσικά καί πνευματικά μέσα στά πλαίσια τῆς Ἐνορίας καί ὅτι κέντρο τῆς πνευματικῆς μας ζωῆς πρέπει νά εἶναι ἡ Ἁγία Τράπεζα καί ἡ Θ. Λειτουργία τοῦ Ἐνοριακοῦ μας Ναοῦ ὅπου ἐκ προσωπούμαστε ἀλλά και μνημονευόμαστε ἀπό τόν λειτουργό.

«Τν νοριτν, πιτρόπων, Δωρητν, Εεργετν το ερο Ναο τοτου» ἀκοῦμε να λέγεται ἀπό τόν Ἱερέα μας σέ κάθε ἀκολουθία. Μία εὐχή πού μᾶς κάνει νά νοιώθουμε εὐχάριστα ὡς συνειδητοποιημένοι Ἐ

Ο Ναός βρίσκεται ένα χιλιόμετρο από το κέντρο της πόλης και καλύπτει τις λειτουργικές ανάγκες της συνοικίας του Ταχίου.