Αρχική » Ο Ναός μας » Οργάνωση του ναού

ΟΙ ΣΥΝΟΔΟΙΠΟΡΟΙ ΜΑΣ

Πολύτιμοι συνεργάτες και συνοδοιπόροι τοῦ Ἱερέα γιά την ἐξάσκηση τῶν λειτουργικῶν του καθηκόντων εἶναι: Οἱ Ἱεροψάλτες καί συγκεκριμένα ὁ Δεξιός Ἱεροψάλτης ὁ ὁποῖος προΐσταται τοῦ Δεξιοῦ χοροῦ γι’ αὐτό καί λέγεται «Πρωτοψάλτης» καί ψάλλει τά σπουδαιότερα ὑμνολογήματα τῆς Ἀκολουθίας καί ὁ Ἀριστερός Ἱεροψάλτης ὁ ὁποῖος λέγεται «Λαμπαδάριος» διότι παλαιότερα μέ λαμπάδα συνόδευε τόν Ἱερέα στις Εἰσόδους τοῦ Ἑσπερινοῦ καί τῆς Θ. Λειτουργίας ὅταν ἐκεῖνος ἔβγαινε ἀπό τήν Βόρεια (ἀριστερή) θύρα τοῦ Ἱ. Βήματος.

Ὁ Ἀναγνώστης πού μετά ἀπό εἰδική εὐχή πού τοῦ δίνει ὁ Ἐπίσκοπος διαβάζει τούς Ψαλμούς καί τις Προφητεῖες τῶν Ἱ. Ἀκολουθιῶν φορώντας ράσο, γεγονός πού κάνει τήν παρουσία του στόν Ναό ἐπίσημη καί τελετουργική!

Οἱ Νεωκόρες οἱ ὁποῖες ἐπιμελοῦνται μέ σεβασμό καί εὐθύνη τήν εὐπρέπεια τοῦ Ἱ. Ναοῦ ἀφιερώνοντας πολλές ὧρες τήν ἡμέρα σ’ αὐτήν τήν σπουδαῖα διακονία, στό νά διατηρήσουν τόν Ναό καί τούς αὔλειους χώρους καθαρούς οὔτως ὥστε οἱ προσκυνητές - ἐπισκέπτες, ἐνορίτες  να  νοιώθουν εὐχάριστα μέσα σέ ἕνα τέτοιο πολιτισμένο περιβάλλον. Οἱ νεωκόρες μποροῦν νά συμψάλλουν μέ τόν προφήτη Δαυίδ καί μέ ὅσους ἀγαποῦν τήν καθαριότητα καί εὐταξία τοῦ Ναοῦ τό: «Κύριε γάπησα επρέπειαν οκου Σου καί τόπον Σκηνώματος δόξης Σου».

Οἱ « Ἱερόπαιδες» (παπαδάκια) πού βοηθοῦν τόν Ἱερέα στίς Ἱ. Ἀκολουθίες καί λαμπρύνουν τήν Θ. Λειτουργία καθήμενοι γύρω ἀπό τήν Ἁγία Τράπεζα εἰκονίζοντας τούς Ἁγίους Ἀγγέλους γύρω ἀπό τό Ἐπουράνιο Θυσιαστήριο. Τά παιδιά αὐτά πού θυσιάζουν τήν ἀνάπαυσή τους χάριν τῆς ὑπηρεσίας τοῦ Ἱ. Βήματος τό πρωινό τῆς Κυριακῆς καί πού μέ τά πολύχρωμα ἄμφιά τους καί τίς νεανικές παρουσίες τους δίνουν μήνυμα αἰσιοδοξίας καί ἐλπίδος στό ἐκκλησίασμα.

να μεγάλο εχαριστ στούς γονες πού χαίρονται νά βλέπουν τά παιδιά τους ντυμένα μέ τά . μφια τς κκλησίας μας.

Γιά ὅλους αὐτούς, γιά τήν ὑγεία καί την πρόοδό τους, προσεύχεται ἰδιαιτέρως ὁ Ἱερέας σέ κάθε Θ. Λειτουργία.

ΤΟ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ ΤΟΥ ΙΕΡΟΥ ΝΑΟΥ ΜΑΣ

Ηρακλής Ασήμου Ιδ.Υπάλληλος επι Πτυχίω Βυζαντινής Μουσικής