Το κερί που ανάβουμε στην Εκκλησία είναι μια ομολογία απέναντι στο Θεό. Ομολογούμε ότι με τη ζωή μας θα φωτίζουμε και θα ωφελούμε τον συνάνθρωπό μας. Και όπως λιώνει αυτό το κερί, έτσι και εμείς θα γινόμαστε θυσία για τον άλλον. Εμείς τα κάνουμε αυτά;

Πώς τολμάμε εμείς οι ψεύτες να ανάβουμε κεριά;Τί συμβολίζουν τα κεριά που εμείς ανάβουμε;Τα κεριά στο παγκάρι είναι ξαπλωτά και όχι όρθια, για να υποδηλώσουν ότι κάποτε ήμασταν (πνευματικά) νεκροί, αλλά η Ανάσταση του Χριστού, μας εξασφάλισε και την δική μας ανάσταση, αφού μια μέρα όλοι θα αναστηθούμε.

Το κερί που ανάβουμε πρέπει να είναι καθαρό, αγνό κερί, γιατί στο Θεό προσφέρουμε το καλύτερο και το καθαρότερο και να μην ανάβουμε άσπρα κεριά, που είναι γεμάτο λίπος, αλλά ούτε πράσινα και κόκκινα, που χρησιμοποιούν οι σατανάδες στις τελετές τους. Αν δεν υπάρχει καθαρό κερί στην Εκκλησία, τότε να πάμε να αγοράσουμε καθαρά κεριά, ώστε να τα χρησιμοποιούμε στην εκάστοτε ανάγκη.

Δημήτριος Παναγόπουλος Ιεροκήρυκας †