Κατά τὸν μῆνα Σεπτέμβριον ὁ δῆμος τῶν ᾿Ορθοδόξων πανηγυρίζει φαιδρῶς καὶ προσκυνεῖ τοὺς δύο ἀσάλευτους πύργους τῆς ᾿Εκκλησίας μας: τὴν Θεοτόκο καὶ τὸν Σταυρό. Προσκυνοῦντες τὸν τίμιο Σταυρὸ τοῦ Σωτῆρος μας, μεγαλύνουμε ταυτοχρόνως τὴν Παναγία Μητέρα μας, διότι ἡ Θεοτόκος εἶναι ὁ μυστικὸς Παράδεισος, «ἀγεωργήτως βλαστήσασα Χριστόν, ὑφ᾿ οὗ τὸ τοῦ Σταυροῦ ζωηφόρον ἐν γῇ πεφυτούργηται δένδρον». Διὰ γυναικὸς (Εὔας) καὶ διὰ ξύλου (ἀπηγορευμένου καρποῦ) εἰσῆλθε ὁ θάνατος στὸν κόσμο· διὰ τῆς ἁγνῆς Θεομήτορος καὶ διὰ τοῦ τρισμακαρίστου Ξύλου κατηργήθη ὁ θάνατος, ἡ «παγγε- νὴς κατάρα διαλέλυται», ἡ εἰρήνη ἐβασίλευσε στὶς ψυχές μας, «ἐκαινοτομήθη» δὲ «φύσις καὶ χρόνος». Πάντοτε ἡ ῾Αγία τοῦ Χριστοῦ μας ᾿Ορθόδοξος ᾿Εκκλησία στὶς δεήσεις Της ἐπικαλεῖται θερμῶς τὴν Θεοτόκο καὶ τὸν Σταυρό: «Σταυρῷ Σου τοὺς ἐχθρούς, τροπωσάμενος Σῶτερ, διάλυσον αὐτῶν, τὰς αἱρέσεις, ὡς κόνιν· τὸ κέρας δὲ ἀνύψωσον, τῆς σεπτῆς ᾿Εκκλησίας Σου· στῆσον Κύριε, τὴν καθ᾿ ἡμῶν τούτων ζάλην, καὶ εἰρήνευσον, τῶν ᾿Ορθοδόξων τὰ πλήθη, εὐχαῖς τῆς τεκούσης Σε». Λοιπόν, ἡ γλυκυτάτη Μητέρα μας «γεννᾶται καὶ ὁ κόσμος σὺν Αὐτῇ ἀνακαινίζεται»· ὑψώνεται ὁ Ζωηφόρος Σταυρὸς τοῦ Χριστοῦ μας καὶ «ἁγιάζει τοῦ κόσμου τὰ πέρατα» καὶ ἡ ψυχή μας εὐφραίνεται καὶ ἡ αἰσιοδοξία πλημμυρίζει τὶς καρδιές μας.

῾Ο βίος μας εἶναι σταυροφόρος· πολεμούμεθα συνεχῶς ἀπὸ πονηροὺς λογισμούς, ἡ ὕπαρξίς μας συνταράσσεται ἀπὸ τὶς ἐπαναστάσεις τῶν ποικίλων παθῶν καὶ τῶν σωματικῶν ἀσθενειῶν καὶ βιοτικῶν θλίψεων. ῾Η ἀγάπη ὅμως τοῦ Χριστοῦ μας οἰκονομεῖ ὅλα αὐτά, προκειμένου νὰ καθαιρεθῆ τὸ φρόνημα τῆς ὑπερηφανίας, νὰ γίνουν οἱ καρδιές μας εὔπλαστες καὶ χωρητικὲς τῆς σφραγῖδος τοῦ θείου κάλλους: «ἐσημειώθη ἐφ᾿ ἡμᾶς τὸ Φῶς τοῦ Προσώπου Σου, Κύριε». Στὸ μαρτύριο αὐτὸ τῆς συνειδήσεως, μέχρι νὰ ἀποκτήσουμε τὴν θεία γνῶσι, ἔρχονται οἱ στιγμὲς τῆς ἀθυμίας, ἐγγίζουμε στὸ χεῖλος τῆς ἀπογνώσεως... ᾿Ιδοὺ ὅμως οἱ ἀκαθαίρετοι πύργοι!... ἡ Θεοτόκος καὶ ὁ Σταυρός. ῾Η καταφυγή μας εἰς Αὐτοὺς ἀποδεικνύει, ὅτι ὁ βίος μας δὲν εἶναι μόνο σταυρώσιμος, ἀλλὰ σταυρο-αναστάσιμος. Συνεχῶς σταυρωνόμεθα καὶ ἀποθνήσκουμε, χάριν τοῦ Χριστοῦ μας... ᾿Αλλὰ θαυμαστῶς, μὲ τὶς πρεσβεῖες τῆς Κυρίας μας Θεοτόκου καὶ τὴν δύναμι τοῦ Ζωηφόρου Σταυροῦ, ἀνασταινό- μεθα καὶ ἀναλαμβανόμεθα στὸν οὐρανὸ τῆς Χάριτος.Ναί, ψυχή μου, ψυχή μου!... ᾿Εσὺ ἡ «πορφύραν αὐτοκρατορίας θεότευκτον καὶ βύσσον ἀφθαρσίας ἐστολισμένη», μὴν ἀπελπίζεσαι, μὴν ὀλιγωρῆς... «Οὐδὲν γὰρ ὧν ποιεῖ ὁ Θεὸς κακίᾳ ποιεῖ ποτέ, ἀλλὰ τέλει χρηστῷ». Μέσα στὴν ταπείνωσι τῶν σταυρώ- σεών σου κερδίζεις τὴν ζωή, μετέχεις στὴν αἰώνια ζωὴ τοῦ Σωτῆρος σου, διότι «ἡ τοῦ ταπεινοῦ προσευχὴ κάμπτει Θεὸν» καὶ ἑλκύει τὴν Χάρι.

Μὴ παύσης, εὐλογημένε μου Χριστιανέ, ἀγωνιζόμενος γιὰ τὴν Χριστοποίησί σου, νὰ προσφεύγης μὲ ἄμετρη ἐλπίδα στὴν Πανυπερύμνητη Μητέρα τοῦ Χριστοῦ μας καὶ στὴν δύναμι τοῦ τιμίου καὶ Ζωοποιοῦ Σταυροῦ. ᾿Εκεῖ θὰ εὕρης ἐνίσχυσι, παρηγορία, ἁγιασμό, ἐλευθερία. Μὴν ἐλπίζης ποτὲ καὶ μὴ στηρίζεσαι στὶς γνώσεις καὶ τὶς ἀρετές σου· ὅλοι μας «χρήζομεν χειραγωγίας»... Καὶ μὴ λησμονῆς, ὅτι «πᾶσα δικαιοσύνη ἀνθρώπου ὡς ράκος ἀποκαθημένης». ῾Υπεραγία Θεοτόκε, σῶσον ἡμᾶς! Σταυρὲ τοῦ Χριστοῦ πανάγιε, σῶσον ἡμᾶς τῇ δυνάμει Σου!

Π.Μ