Η ντροπή πρέπει να υπάρχει, αλλά πριν, όχι μετά την αμαρτία. Να ντρεπόμαστε να διαπράξουμε το κακό, να μη ντρεπόμαστε να ομολογήσουμε το κακό. Η Μετάνοια εκφράζεται σαν ομολογία των αμαρτημάτων, σαν εξαγόρευση. Μη ντρέπεσαι να πεις τις αμαρτίες σου.
Κάποτε θα γίνει η αποκάλυψη των αμαρτημάτων μας. Ή θα τις αποκαλύψουμε εμείς, μόνοι μας, μπροστά σ’ ένα πρόσωπο, στον Πνευματικό, ή θα τις αποκαλύψει ο Θεός την Ημέρα εκείνη μπροστά σ’ όλους τους Αγγέλους και τους ανθρώπους. Αν προλάβουμε πρώτοι να κατηγορήσουμε τον εαυτό μας με τη Μετάνοια, εξαλείφονται όλες οι αμαρτίες μας και αθωωνόμαστε.

Αγιος Γέροντας Εφραίμ Φιλοθεΐτης