"...Λέμε ότι ζούμε σε χριστιανική κοινωνία, αλλά αυτό δεν ισχύει. Ζούμε σε μια κοινωνία πιο ειδωλολατρική και πιο εχθρική προς το Χριστό, από εκείνη στην οποία ο ‘ίδιος γεννήθηκε… οι άνθρωποι μισούν την αλήθεια και γι’ αυτό ευχαρίστως θα ξανασταύρωναν το Χριστό αν ερχόταν ανάμεσα τους..." π. Σεραφείμ Ρόουζ († 2 Σεπτεμβρίου 1982)

Αρχική » Επίκαιρα κείμενα

Η Εκκλησία μας σήμερα τιμά το Πρόσωπο της Υπεραγίας Θεοτόκου. Οι γονείς της, Ιωακείμ και Άννα, αφιέρωσαν τον καρπό τους στον Θεό δίνοντας Την στο Ναό. Αυτό σημαίνει η λέξη Εισόδια.

Η Παναγία εισέρχεται στο ναό και εκεί παραμένει 12 έτη. Έως τις ημέρες του Ευαγγελισμού. Μέσα στο ναό χαριτώθηκε. Γι'αυτό ο Αρχάγγελος όταν Την συνάντησε, Την ονόμασε κεχαριτωμένη και Της ανέφερε, ότι ο Θεός βρήκε χάρη στην ψυχή Της.

Πολλά μπορεί να γράψει κάποιος για τα Εισόδια. Ας κάνουμε μια ευχή: Στα δικά μας Χριστουγεννιάτικα Εισόδια, να μας βρεί χαριτωμένους ο Θεός!

π.Σπ.Ρ