Ο Θεός είναι μέσα στον άνθρωπο. Ο άνθρωπος όμως πολλές φορές, βρίσκεται έξω από τον εαυτό του. Όταν επιστρέψει σαν τον Άσωτο της Παραβολης στον εαυτό του («εις εαυτόν δε ελθών» Λουκ. ιε' 20), τότε θα βρει το Θεό να τον περιμένει.(Ιερός Αυγουστίνος).

Αρχική » Ο Ναός μας » Διδακτικά και Ωφέλιμα

Στην ακολουθία της Θείας Μεταλήψεως λέγονται τα ακόλουθα λόγια: "Πιστεύω Κύριε και ομολογώ ότι συ ει αληθώς ο Χριστός ο Υιός του Θεού ο λυτρωτής του κόσμου..."

Είναι όντως η μεγαλύτερη επιτυχία της ζωής μας να λέμε τα παραπάνω λόγια και να τα πιστεύουμε! Εάν το πετύχουμε ποιά στεναχώρια; ποιά θλίψη; ποιά ασθένεια; ποιά κακουχία; ποιός κίνδυνος; ποιά είδηση; ποιά δυσκολία; μπορεί να μας επηρεάσει;

Όταν έκανε την ίδια ομολογία ο Απ. Πέτρος, ο Ιησούς τον ονόμασε Μακάριο! Μακάριοι λοιπόν όσοι το Πιστεύουν!

π.Σ