Ἔχουμε τὴν τάση νὰ πιστεύουμε αὐτούς ποὺ δὲν γνωρίζουμε, γιατί δὲν μᾶς ἔχουν ποτέ ἐξαπατήσει...(Σ. Τζόνσον)

Αρχική » Ο Ναός μας » Διδακτικά και Ωφέλιμα

Ο Ρουμάνος λογοτέχνης και μοναχός Ν. Στάινχαρντ, για να μην προδώσει τους φίλους του, προτίμησε τον δρόμο της φυλακής. Έξι χρόνια έγκλειστος στις σκληρές φυλακές ήταν γι'αυτόν ένα μεγάλο σχολείο. Στο περίφημο βιβλίο του "Ημερολόγιο της ευτυχίας" γράφει: "Το δύσκολο είναι να μεταφέρεις τον παράλυτο συγκρατούμένό σου στην τουαλέτα. Να δώσεις στον άρρωστο φυλακισμένο αυτό που θα σου ζητήσει.

Να υπομείνεις το ροχαλητό του διπλανού σου, χωρίς να τον ξυπνήσεις, σπρώχνοντας τον, για να αλλάξει πλευρά. Να ακούσεις με ησυχία τον ανυπόφορο που δε σταματά να διηγείται τις δυστυχίες και τον πόνο του." Από την άλλη πλευρά,εάν μας έβαζε κάποιος να γράψουμε δικό μας "ημερολόγιο ευτυχίας", θα θέλαμε όλα τα παραπάνω να μην ίσχυαν..

π.Σπ.Ρ.