Πόσα δάκρυα χύθηκαν μπροστά σε εικονίσματα; Πόσοι αμαρτωλοί γονάτισαν σαν τους αγίους για να ζητήσουν θείο έλεος; Πόσα καντήλια άναψαν για να φωτίσουν τα σκοτάδια μίας μεγάλης νύχτας; Πόσες προσευχές έγιναν κλάμα γιατί ίσως ήταν πρώτη φορά που στη συνάντηση με τον Θεό ένιωσαν αληθινή αγάπη; Δ.Τ.

Αρχική » Ενοριακά Νέα

Μεγάλη χαρά και ευλογία μας προσκόμισε η Παρουσία του Καθηγουμένου της Ιεράς Μονής Κουδουμά της Ιεράς Μητροπόλεως Γορτύνης και Αρκαδίας στην Κρήτη Πανοσιολ.Αρχιμανδρίτου Γέροντος Μακαρίου με δύο μέλη της Συνοδείας του τον Ιερομόναχο Παρθένιο ο οποίος έλκη την καταγωγή του από τον Συνοικισμό και το Μοναχό Σεραφείμ την Κυριακή 6 Οκτωβρίου 2019.

Κατά την Κυριακάτικη Λατρευτική Σύναξη προέστη και μίλησε διδακτικώτατα το Άγιος Καθηγούμενος ενώ μας προσκάλεσε να επισκεφθούμε το Μοναστήρι του για να προσκυνησουμε τα Ιερά Σεβάσματα που φυλάσσονται εκεί την Θαυματουργό Εικόνα της Παναγίας και τα λείψανα των Οσίων Παρθενίου και Ευμενίου.