"Γνώρισμα των ευσεβών είναι να δίνουν στον καθένα που ζητάει. Των ευσεβέστερων και σε εκείνον που δε ζητάει. Αλλά το να μη διεκδικεί κάποιος αυτό που του αφαίρεσαν, και μάλιστα όταν έχει τη δύναμη, ε... αυτό είναι γνώρισμα μόνο των αγίων". Άγιος Ιωάννης της Κλίμακος

Γνωστή η παραβολή του ασώτου υιού που την δεύτερη εβδομάδα του Τριωδίου, διαβάζεται στην εκκλησία. Φεύγει ο νεώτερος από το σπίτι. Ζει στην ασωτία. Ο μεγάλος αδελφός παραμένει πιστός στον Πατέρα. Επιστρέφει ο νεώτερος, όταν όλα τα έχασε. Δεν ζητά τίποτα...

Ο Πατέρας ετοιμάζει πανηγύρι. Ο μεγάλος αδελφός δεν συμμετέχει. Ζητά εξηγήσεις και ερίφιο... Ο Πατέρας, του λέει μόνο, ότι έπρεπε να χαρεί.

Λένε οι Πατέρες, καθώς ερμηνεύουν, την παραβολή: "Όταν ζητάς, έστω και κάτι μικρό, ένα ερίφιο, δεν λαμβάνεις τίποτα. Όταν δεν ζητάς κάτι, τα παίρνεις όλα".

π.Σπ.Ρ.