Το να μετράς την αγάπη των άλλων είναι σαν να μετράς την εγωπάθειά σου. Μην μετράς…μόνο αγάπα, κι ας χάσεις στο μέτρημα. Αρχιμ. Παύλος Παπαδόπουλος

Αρχική » Επίκαιρα κείμενα

Το καλοκαίρι  έχουμε την ευκαιρία εξαιτίας και των διακοπών μας που συμπίπτουν με αυτή την εποχή να χαρούμε τις φυσικές ομορφιές που απλόχερα μας χαρίζει η φύση και να ξεκουραστούμε από το βεβαρημένο χειμερινό πρόγραμμα μας. Σαν χριστιανοί όμως δεν πρέπει να πέσουμε στην παγίδα την λατρευτική μας σχέση με τον Θεό να την διακόψουμε εξαιτίας των διακοπών.

Οι εορτές δίνουν νόημα και σκοπό στην ζωή μας κάθε στιγμή πέρα από εποχές καιρούς και χρόνους. Οι Άγιοι αδιάκοπά πρεσβεύουν για την σωτηρία μας στον Θεό και εμείς το ελάχιστο που μπορούμε να κάνουμε είναι αφενός να τηρούμε το θέλημα του Θεού αφετέρου να θυμηθούμε την μνήμη Όσων Αγίων εορτάζουν την θερινή περίοδο οι Οποίοι κατέχουν σημαντικοί θέση στο εορτολόγιο της Εκκλησίας μας.

Ενδεικτικά να αναφέρουμε την μνήμη του Προφήτη Ηλία στις 20 Ιουλίου,   Αγίας  Παρασκευής 26 Ιουλίου, Αγίου Παντελεήμονος του Ιαματικού 27 Ιουλίου. Βέβαια θα ήταν σημαντική παράλειψη να μην αναφέρουμε για τον μήνα Αύγουστο τις πολύ όμορφες και κατανυκτικές εσπερινές ακολουθίες την Παρακλήσεων προς την Παναγία μας με την ευκαιρία της μεγάλης σπουδαίας λαοφιλούς εορτής στις 15 Αυγούστου της Κοιμήσεως της Θεοτόκου η οποία χαρακτηρίζεται και ως Πάσχα του καλοκαιριού!

Θα επιτρέψουμε στον εαυτό μας ως χριστιανοί να πάρει το κύμα την ευσέβεια και την αγάπη μας για τον Θεό και τους Αγίους του; Οι στιγμές ανάπαυλας που ζούμε ιδιαίτερα κατά την θερινή περίοδο μπορούν να αξιοποιηθούν ως μια καλή ευκαιρία να αναζωογονήσουμε  την ψυχή μας  και τι πιο καλύτερο άραγε από το να έχουμε κατά νου να προσέλθουμε στους Ιερούς Ναούς στις ανωτέρω εορτές;

Μπορούμε να έχουμε ένα απολαυστικό αλλά και ευλογημένο καλοκαίρι και οι διακοπές μας δύνανται να αποτελέσουν μια ευκαιρία λατρευτικής αναγέννησης για την επερχόμενη νέα περίοδο των επαγγελματικών μας υποχρεώσεων. Εξάλλου και ο ίδιος ο Ιησούς Χριστός είπε:« Δεύτε προς με πάντες οι κοπιώντες και πεφορτισμένοι, καγώ αναπαύσω υμάς».

Δημήτριος Τζαφέρης Θεολόγος

Λαμπαδάριος Ι.Ναού μας