Μη νομίζεις ότι τις προσευχές,τη Θεία Μετάληψη και τους άλλους πνευματικούς σου αγώνες,τα χρησιμοποιείς για να πετάξεις το σταυρό από πάνω σου,αλλά για να τον σηκώνεις με περισσότερη δύναμη και για τη μεγαλύτερη δόξα του Χριστού. Αγιος Νικόδημος Αγιορείτης

Μία φορά και έναν καιρό ένα ζευγάρι ζούσε ήσυχα και απλά. Χωρίς παιδιά. Μέσα στο σπίτι φιλοξενούσαν και τον πατέρα του ανδρός. Όλα έδειχναν όμορφα. Δεν άργησε ο καιρός που ήρθε το πρώτο παιδάκι στη ζωή τους. Καθώς μεγάλωνε κατάλαβαν ότι στριμώχνονται.

Δεν άργησε ο καιρός που οι γονείς έδωσαν στον παππού μια κουβέρτα και του είπαν να μετακομίσει στην αποθήκη του σπιτιού για να μην τους δυσκολεύει η παρουσία του.Το παιδάκι άκουσε τα λόγια. Είδε και τον παππού σιωπηλά να το δέχεται.Δεν πέρασαν πολλά χρόνια και ο παππούς αναπαύθηκε. Τότε το παιδί πήγε στην αποθήκη και πήρε την κουβέρτα. Την έδωσε στον πατέρα του λέγοντας: Κράτησε την...ίσως σου χρειασθεί.

π.Σπ.Ρ